A méhek mérgében lévő toxinok segítségével sikeresen pusztítottak el daganatos sejteket a Washington Egyetem kutatói. A tudósok a méhek mérgének fő alkotóelemét nanotechnológia segítségével apró gömbökhöz erősítették, amelyeket nanoméheknek neveztek el.
Állatkísérletek során a tudósok rájöttek, hogy a nanoméhek képesek a melittin nevű mérget a tumorsejtekhez szállítani anélkül, hogy az egészséges sejtek károsodást szenvednének. A megfigyelések szerint.
"A nanoméhek egyenesen a daganatos sejtek felszínére szállítják a melittint, ami gyorsan egyesül a célsejtekkel és elpusztítja azok belső szerkezetét" - nyilatkozta Dr. Samuel Wickline, a Washington Egyetem Nanotechnológiai Rákkutató Központjának vezetője.
A melittin egy apró fehérje vagy peptid, ami szorosan kapcsolódik a sejtmembránhoz, amelyben apró lyukakat vág, aminek következtében a sejtek felbomlanak és elpusztulnak.
"A melittin, ha elég magas koncentrációban alkalmazzuk, bármilyen sejtet képes elpusztítani, emellett nagyon erős antibakteriális, gombaölő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik. A ráksejtek nagyon gyorsan képesek adaptálódni egyes rákellenes anyagokhoz, a melittin ellen azonban nincs fegyverük" - nyilatkozta Dr. Paul Schlesinger sejtbiológus és fiziológus professzor.
A vizsgálatok során a kísérleti egereket emberi mellrák és melanóma sejtekkel fertőzték meg. Az eredmények szerint a melittin kezelések után a mellrák növekedése 25 százalékkal, a melanóma daganaté pedig 88 százalékkal csökkent.
A nanoméhek képesek felismerni a rákmegelőző állapotban lévő sejteket is, így alkalmazásuk nemcsak a már meglévő betegségek kezelésében, de a rákmegelőzésben is hasznos lehet.