Patrick Swayze színész, a friss orvosi Nobel-díjas Ralph Steinman és most Steve Jobs, az Apple alapítója: mindhárman ugyanannak a halálos daganattípusnak lettek az áldozatai. A hasnyálmirigyrákban szenvedőknek - mivel általában csak a legvégső stádiumában diagnosztizálják - 75 százaléka a diagnózist követően egy éven belül meghal, mindössze 5 százaléka éli túl a kritikus öt éves határt.
"Steve Jobs küzdelme rengeteg embert inspirálhat, hiszen a betegsége ellenére igyekezett teljes életet élni és nem adta fel a harcot" - mondta a számítógépes szakemberről Julie Fleshman, a Pancreatic Cancer Action Network nevű szervezet elnöke. "Azonban a halála figyelmeztető jel is egyben, hiszen ez a daganattípus rendkívül veszélyes."
A hasnyálmirigyrák a hasnyálmirigy szöveteiből alakul ki - ez a szervünk többek között olyan hormonokat termel, melyek az emésztésért és anyagcsere szabályozásáért felelősek. Nehéz felismerni és gyógyítani, ugyanis rendkívül agresszív - a felfedezéskor már gyakran igen kiterjedt, nem ritkán áttéteket is ad. Magyarországon mintegy másfélezer halálos áldozatot szed évente - az Amerikai Egyesült Államokban 30 000, míg Európában 60 000 új esetet diagnosztizálnak minden évben. Elsősorban az ötven év feletti korosztályra jellemző. Okozhatja öröklött hajlam, külső környezeti ártalom (vegyipari termékek, a szerves oldószerek, a növényvédő- és rovarirtó szerek, a nehézfémek veszélyesek lehetnek), és sok esetben az egészségtelen életmód, a dohányzás, az alkohol, a nem megfelelő táplálkozás is okolható kialakulásáért.
A hasnyálmirigyrákot sokszor néma betegségnek is nevezik, hiszen a korai időszakban ritkán vannak tünetei (mert a daganatok túl kicsik ahhoz, hogy fájdalmat vagy egyéb tüneteket okozzanak), és előrehaladottabb állapotban is nehéz diagnosztizálni. A tünetek közé tartozhat például a hasi fájdalom, a bőr besárgulása, a vizelet sötétté válása, az étvágytalanság, a jelentős testsúlyvesztés, illetve a széklet színének megváltozása. Ezek azonban sok egyéb betegséget is jelezhetnek! A legbiztosabb módja a hasnyálmirigyrák diagnosztizálásának a biopsziás vizsgálat. A betegséget sugár- és kemoterápiával, bizonyos esetekben műtéttel kezelhetik.
Bár nincsenek hivatalos javaslatok a hasnyálmirigyrák megelőzésére vonatkozóan, sok szakértő szerint a dohányzás abbahagyásának hatalmas szerepe lehet - ha ugyanis valaki leteszi a cigarettát, egyötödével is csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét.
Animáció: HáziPatika.com