A mell elvesztése nagyon komoly lelki traumát jelenthet, a test kényszerű átalakulását a kulturális beidegződések miatt legtöbben nőiességük megcsonkításaként élik meg, mindez pedig szégyenérzethez, fokozott szorongáshoz, depresszióhoz, szélsőséges esetben akár öngyilkossági gondolatokhoz vezethet.
Testkép és gyász
Lényegében gyászol az ember, időre van szüksége a veszteség feldolgozásához.
A pszichológusok szerint fontos megélni, elfogadni ezt a gyászidőszakot , ugyanakkor meg kell próbálni aktívan erősíteni az énképet: önmegerősítő technikákat alkalmazni, hasonló műtéten átesett nők történetéből erőt meríteni, sorstársi támogató csoportba járni.
Nagyon fontos a partnertől érkező megerősítés, de az is, hogy a társ megértse, hogy noha ő elfogadja a változást, az érintett számára időt kell biztosítania, hogy túljusson a levertségen. Ha a gyász folyamata megreked, a depresszió állandósulni látszik, esetleg öngyilkos gondolatok jelentkeznek, mindenképpen mentálhigiénés szakemberhez kell fordulni.
Rekonstrukcióval vagy anélkül?
Sokan a plasztikai beavatkozást választják énképük megerősítése, önbecsülésük visszaállítása érdekében. A helyreállító műtét történhet saját, a hátizomból, vagy a hasból kimetszett testszövet felhasználásával – ez az úgynevezett lebenyes helyreállítás –, vagy implantátum beültetésével.
A rekonstrukcióról való döntést az esetleges előnyök és kockázatok alapos mérlegelése után, az életkor, a családi állapot, az életmód és a testi adottságok figyelembe vételével érdemes meghozni. Megfontolásra érdemes a melltartó alatt viselhető protézis választása is, amelynek segítségével a természetes testalkat látszata a társas eseményeken fenntartható.
Bár a melleltávolító műtéten átesett nők többsége valamilyen helyreállító módszer mellett teszi le a voksát, vannak, akik úgy döntenek, nem akarják magukat több műtétnek alávetni. Van, akinek az egészségi állapota miatt jelentene kockázatot egy újabb beavatkozás, és az is előfordulhat, hogy valaki nem szeretne még hosszabb időre kiesni a napi teendőiből egy újabb operáció miatt.
A tanulmányok szerint a masztektómia nem szükségszerűen vonja maga után a szexuális élet jelentős átalakulását . A kiegyensúlyozott szexuális élet visszaállításához is türelemre van szükség, apró lépésenként lehet haladni, kifejezni, mekkora és milyen típusú intimitásra vagyunk képesek: a beszámolók szerint a nő énképének helyrebillenésével a legtöbb pár egyenesbe tud jönni ezen a területen is. Értelemszerűen a partner érzelmi támogatása sokat segít, és jó tudni, hogy a mellrákból gyógyuló nők társai számára a legfontosabb, hogy párjuk életben maradt és jól van.