A mellrák évente több százezer nő életét követeli világszerte, ám ez az egyik olyan betegség, melyet, ha korai stádiumában ismernek fel, könnyű gyógyítani. Az emlődaganat - bár megjelenhet fiatalabb nőkben is - leginkább a negyven év feletti korosztályt érinti, a betegségek kétharmadát náluk diagnosztizálják. Éppen ezért az idősebb nőknél kiemelkedően fontos, hogy rendszeresen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon, ezek mellett pedig az önvizsgálatról se feledkezzenek meg.
Szűrések és önvizsgálat: együtt még hatékonyabb!
Az emlődaganatok szűrésénél általában három módszert alkalmaznak, a legtöbbször egymással kombinálva: az önvizsgálatot havonta ; a nőgyógyász vagy háziorvos által végzett manuális mellvizsgálatot évente érdemes elvégezni. Mammográfiai szűrésre a 45 és 65 éves korúak jelenleg kétévente kapnak felhívást, ám ha tehetik, 50 éves kor felett évente volna ajánlott részt venni.
- Az önvizsgálat során a hónap egy-egy meghatározott napján (a menstruáció elmaradása után ez bármelyik nap lehet, a még menstruáló nőknél érdemes a ciklus első két hetében kiválasztani egy napot) érdemes alaposan áttapogatni, átvizsgálni a melleket. Ebben nagy segítséget jelenthet a mell-lámpa (Breastlight készülék), mely segít felfedezni az esetleges elváltozásokat, árnyékokat.
- Az orvos által végzett manuális vizsgálat hasonló az önvizsgálathoz: a szakember áttapintja a melleket, megvizsgálja azok formáját, a bőr színét, a mellbimbót és környékét.
- A mammográfiás vizsgálat során két speciális lemez között óvatosan összenyomják a mell lágy szöveteit és átvilágítják azokat. A mammográfia tulajdonképpen nagyon alacsony sugárterheléssel végzett röntgenvizsgálat. A mammográfia meglehetősen érzékeny módszer, az emlőelváltozások közel 90 százaléka jól látható a felvételen: az egészséges szövetektől jól elkülöníthetőek a sötétebb, nem áttetsző daganatok.
Ezt a három elterjedt vizsgálati módszert természetesen egyéb eljárásokkal is ki lehet egészíteni: akár MRI-készülékkel végzett átvilágítással, akár ultrahangos vizsgálattal. A módszerek együttes alkalmazása lehetővé teszi, hogy a melleket szinte teljesen átvizsgálják: ami nem tapintható, az a mammográfiás vizsgálat során láthatóvá válik; az önvizsgálat rendszerességének köszönhetően pedig a mammográfiás vizsgálatok között is észrevehetjük az esetleges elváltozásokat.
A korai felismerés jelentősége
Az emlődaganatokat a szakemberek különböző szempontok szerint osztályozzák. A daganat mérete, környezetéhez való viszonya, az erekbe való beterjedése, a nyirokcsomók, illetve a távolabbi szervek érintettsége és a szövettani típus alapján négy fő stádiumot, és közel harminc altípust különböztetnek meg. Minél előrehaladottabb a betegség - tehát minél későbbi stádiumban van -, annál nagyobb a daganat, annál több áttét jelent meg a nyirokcsomókban, illetve a szervezet távolabbi részeiben.
A stádiumok növekedésével az esetleges túlélési arány erőteljesen csökken. Míg az első stádiumban lévő daganatnál (áttétek nélkül) a betegek 98 százalékát sikerül meggyógyítani, a negyedik stádiumban lévő betegségnél ez már csak alig 16 százalék. Természetesen, minél korábban ismerik fel a betegséget, annál kíméletesebb kezelésekre van csak szükség.