Ellenállóak a rákkal szemben a csernobili farkasok

Az egykori atomkatasztrófa helyszínén élő farkasfalka génállománya eltér a csernobili zónán kívül élő egyedekétől. Olyan génmutációk fejlődtek ki a szervezetükben, amelyek ellenállóvá teszik az állatokat a daganatos megbetegedésekkel szemben.

Csaknem negyven év telt el a csernobili atomerőműben történt robbanás óta, a baleset helyszínén azonban a mai napig mérnek sugárzást. Ez ugyanakkor kizárólag az embereket tartja távol a területtől, amelyet azóta visszahódított a természet, a növények mellett állatok populációi is élnek a zónában. Egy friss kutatás szerint, amelyet az Iflscience cikke is bemutat, a farkasok génállományában olyan mutációk jöttek létre, amelyek ellenállóbbá tették őket a daganatos megbetegedésekkel szemben.

Dr. Cara Love, a Princetoni Egyetem evolúcióbiológusa egy évtizede tanulmányozza a csernobili farkasokat, hogy megértse, az állatoknak hogyan sikerült alkalmazkodniuk az állandó sugárzáshoz. Nyomkövetőkkel látták el az állatokat, és szenzorokkal mérték az őket ért sugárterhelést. A kutatás kimutatta, hogy a zónában élő farkasok az életük során naponta több mint 11,28 millirem sugárzásnak vannak kitéve, ami hatszorosa az embereknél megállapított veszélyességi küszöbnek.

farkas
A zónában élő farkasok génállománya alkalmazkodott a körülményekhez. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A vérvizsgálatok azt is kimutatták, hogy az állatok immunrendszere olyan módon alkalmazkodott a megváltozott környezethez, mint ahogy a rákbetegek szervezete reagál a sugárkezelésre. Génjeikben pedig olyan mutációk jöttek létre, amelyek ellenállóbbá tehetik őket a rák kialakulásával szemben. Megvizsgálták a területen élő, elvadult kutyákat is, és az ő szervezetükben is hasonló mutációkat fedeztek fel.

A szakemberek szerint az állatokban végbement változások megértése a daganatok elleni küzdelemben is fontos szerepet tölthet be. A vizsgálatokat azonban az utóbbi időszakban ellehetetlenítette az orosz-ukrán háború, a kutatók emiatt nem tudtak visszatérni a veszélyesnek ítélt területre. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +6 °C

A Dunától keletre is megvastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás - a legtovább a keleti, északkeleti tájakon lesz fátyolfelhős az ég. Gyenge (saras) esőre a Dunántúlon, majd az északi országrészben lehet számítani. Az élénk, olykor erős déli, délkeleti szél fokozatosan veszít az erejéből. Késő este 8, 15 fok várható. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.