Ettől halhatatlanok a ráksejtek

A rák a fejlett országok zömében az egyik leggyakoribb halálok. Egy friss kutatás feltárta azt a mechanizmust, amely a rákos sejtek korlátlan szaporodását lehetővé tévő egyik leggyakoribb mutáció mögött áll.

A rákos sejtek körülbelül 85 százaléka a telomeráz enzim reaktiválásával szerzi határtalan szaporodási képességét. Egy kutatócsoport kimutatta, hogy a gyakran ismétlődő mutációkért a TERT (telomerase reverse transcriptase) gén a felelős sokfajta rák esetében, beleértve a felnőttek agydaganatát (glioblasztóma) és májdaganatát (hepatocelluláris karcinóma) is.

A TERT tartja életben a kromoszómákat, mert megnyújtja az összes kromoszóma végén megtalálható védő elemet a sejtben. A tudósok felfedezték, hogy a mutálódott sejtek abnormálisan megnövelik a TERT vagyis a védő elem erejét, s így gyakorlatilag halhatatlanná válnak. Sejtosztódáskor a koromoszómák védőelemei lerövidülnek, s ha a veszteség már túlságosan nagy, nem képesek tovább osztódni.

John F. Coy rákkutató felfedezésének köszönhetően egyre biztosabban kijelenthető, hogy a rákos sejt kialakulásában és terjedésében szerepet játszó tejsavas erjedést táplálkozásunk befolyásolja. Az erjedést előidéző cukor és a keményítő megvonása olyan hatással van a rákos sejt anyagcseréjére, amelytől az szó szerint "éhen hal". Milyen a megfelelő étrend? Kattintson! A mutálódott sejteknél viszont a sejthalál az újra és újra meghosszabbodó védőelem miatt nem következik be. Ez a folyamat eddig is ismert volt, de a mostani kutatási eredmények (amelyek a Science tudományos folyóiratban jelentek meg) azonban megalapozhatják a személyre szabott rákkezelést, amelynek sokkal kevesebb mellékhatása lehet a jelenleg használt módszerekénél.

A kutatók számítógépes és kísérleti elemzésekkel azonosították azt a folyamatot, amely a megnövekedett TERT működéshez vezet a tumorszövetben. Ebben fontos szerephez jut egy olyan fehérje, amely csak bizonyos DNS-szekvenciához kötődik, és szabályozza, hogy a megcélzott (a TERT-et felügyelő) gén hogyan működjön. Ez az újonnan azonosított fehérje (transzkripciós faktor) nem tudja szabályozni a TERT-et az egészséges szövetben. Ugyanakkor erre nagyon is képes a mutáns TERT esetében a tumorsejtekben, méghozzá négy különböző ráktípus esetében is.

Miért nőnek a rákos sejtek?

A transzkripciós faktorok olyan fehérjék, amelyek egyes DNS-szekvenciákhoz kötődnek, és szabályozzák, hogy a megcélzott gének hogyan fejeződjenek ki. Így a TERT mutációk új kötődési helyet jelentenek a transzkripciós faktor számára, amely a TERT megjelenését szabályozza. Az újonnan azonosított transzkripciós faktor nem ismeri fel a normális TERT promóciós szekvenciát, és így nem szabályozza TERT-et az egészséges szövetben.

A mostani felfedezés komoly lehetőséget teremt a célzott terápiás beavatkozások kifejlesztésére, az olyan ráktípusokra , amelyekben szerepet játszanak a TERT mutációi. Ez a kezelés specifikus módon gátolhatja a TERT működését a megcélzott ráksejtben, s elkerülhetővé teheti a jelenlegi kezeléssel járó toxikus tüneteket, hiszen a kezelés hatásai ma még az egészséges sejteket is érintik.

Az új ismeretek alapján a kutatócsapat most különféle kísérleteket folytat, hogy tesztelje, a transzkripciós faktor kiiktatása vajon csak TERT gén működését állítja-e le, vagy szelektíven a rákos sejtek halához vezet.

Forrás: www.sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra