Természetesen az orvosi vizsgálat elengedhetetlen, melynek keretein belül a fizikális vizsgálat mellett 35-40 év alatt emlő ultrahangra van szükség. Hogy pontosan mik okozhatnak csomókat, arról Dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa beszélt.
Fibroadenoma
A fiatalabb korosztály tagjainál igen gyakran fordul elő fibroadenoma, melyre jellemző, hogy tömött tapintású, általában 5 cm-nél kisebb és könnyen elmozdítható, vagyis nem „kapaszkodik” a környező szövetekbe. Fájdalmatlan elváltozásról van szó, és gyakran mindkét emlő érintett. Annak ellenére, hogy biopszia útján érdemes pontosabban megvizsgálni, az esetek többségében nem igényel kezelést (ám a beteg kérésére eltávolítható).
Zsírcsomó
A fibroadenoma mellett zsírcsomó, vagyis lipóma fordul elő a leggyakrabban. Ez is általában fájdalmatlan, és akár többszöröse is lehet a fibroadenomának. Jóindulatú daganatként inkább kozmetikai problémát jelent, viszont ha növekedésnek indul, célszerű sebészeti úton eltávolíttatni.
Ciszta
A folyadékkal teli ciszta (fibrocisztás masztopátia) nagyobb hormonális változások során alakul ki, mely nyomásra érzékeny is lehet, ám ez nem törvényszerű. Leginkább a hormonális egyensúly felborulása következtében jön létre, amikor ösztrogéndominancia lép fel. A ciszta tartalmának leszívásával orvosolható a probléma, ám érdemes tudni, hogy kiújulásra hajlamos. Fontos, hogy a hámburjánzással járó típusa mellrákra hajlamosít, ezért rendszeres ellenőrzést igényel!
Elzáródott tejcsatorna
A szoptatás első időszakában sok nő napjait keserítik meg az elzáródott tejcsatornák, mivel nem biztos, hogy teljesen kiürülnek. Ekkor fájdalmas csomók keletkeznek, melyet hőemelkedés is kísérhet. A probléma kialakulásának ellenszere elsősorban a megelőzés, ami gyakori szoptatással, illetve az emlők fejésével érhető el, ám ha már megjelentek a csomók, úgy hideg vizes borogatással, antibiotikummal, súlyos esetben műtéttel orvosolható.
Mi utalhat mellrákra?
Bár az emlőkben lévő csomók gyakran jóindulatúak, ám alapos vizsgálat nélkül egy esetben sem szabad elvetni a mellrák fennállásának esélyét. Amennyiben valaki csomót érez az emlőben, akkor egyből felvetődik a rákos megbetegedés lehetősége. Az egész világon évről évre nő a mellrákosok száma, ezért is fontos a rendszeres orvosi-és önellenőrzés, hiszen az idejében felismert probléma a túlélés záloga. Éppen ezért, ha az önvizsgálat során elváltozásokat észlelünk, főleg ha az emlő véres váladékozásával, ekcémaszerű bőrelváltozások megjelenésével és az itt lévő bőr behúzódásával társul, akkor az igen komoly figyelmeztető jel lehet, ami mielőbbi kezelést igényel! A mellrák kezdeti stádiumban ma már akár 100 százalékban gyógyítható!
Ultrahanggal megállapítható
35-40 év alatt, amikor az emlő mirigyállománya még igen sűrű, mammográfia helyett az emlők ultrahangos vizsgálata javasolt, hiszen ezáltal pontosabb kép kapható az emlők szerkezetéről, az ott lévő elváltozásokról – mondta Dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa, aki hozzátette, hogy az idősebb korosztály számára is lényeges vizsgálat, a mammográfia mellett. Jó oldala, hogy nem jár semmilyen sugárterheléssel, ezért akárhányszor elvégezhető. Segítségével már kezdeti stádiumban felismerhetőek a rákos képletek, így a kezelést idejében el lehet kezdeni, aminek köszönhetően akár 100 százalékos gyógyulás várható.