A szupportív terápiába minden beletartozik, ami a betegség vagy a mellékhatások által kiváltott tüneteket hivatott megelőzni vagy orvosolni: a hányinger csökkentésén, az alultápláltság kezelésén túl a fájdalomcsillapításon át, a vérszegénység, a bőrgyógyászati, a szív- és érrendszeri szövődmények megelőzésén vagy ellátásán keresztül a tüdődaganatos betegek oxigénterápiájáig és a pszichológiai támogatásig. Ezek ugyan nem közvetlenül a daganat ellen irányuló kezelések, nélkülük viszont a daganatellenes terápiák hatékonysága csökken, vagy lehetetlenné válik a kezelés, s romlik a betegek életminősége.
Egy daganat nemcsak a kialakulás helyén okozhat panaszokat, hanem az egész szervezet anyagcsere-folyamatait megbolygatja, ráadásul a kezelések tovább ronthatnak a helyzeten. "Ha egy beteg legyengül, fel kell függeszteni a kezeléseket, kiszolgáltatottabbá válik a fertőzésekkel szemben, egyre rosszabbul érzi magát: a bajok összeadódnak és romlanak a kilátásai" - figyelmeztet prof. Dr. Szilasi Mária, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója.
Amit kíván, azt egye is
Első és legfontosabb feladat a szakember szerint az, hogy a beteg megőrizze erőnlétét. Ehhez azonban ennie kell , hiszen a daganatos betegnek is minden tápanyagra szüksége van. Ilyenkor minden szélsőséges diétát tanácsos kerülni. "A megterhelő, túl zsíros, fűszeres ételeket, valamint a cukrok, szénhidrátok bevitelét csökkenteni kell, de tartalmas kosztra, benne fehérjére és zsírokra is szükség van" - hangsúlyozta az igazgató, aki szerint tiltólista az ételek között nincs, amit az állapota szerint a beteg megkíván, azt meg is eheti. Tévhit csupán, hogy a daganatos sejteket ki lehet éheztetni, a tumorsejteknek ugyanis gyorsabb az anyagcseréje a normál sejteknél, így a koplalással a beteg fog éhen halni, nem a daganat.
A daganattal összefüggő élettani folyamatok, illetve a terápiák mellékhatásai étvágytalanságot, hányingert és ételundort okozhatnak. Emiatt sokszor nem elég erőltetni az evést, szakember segítségét kell kérni. A hányinger csökkentésére, a szájban-torokban lévő fekélyek fájdalomcsillapítására, az étvágy fokozására is hatékony gyógyszerek léteznek a doktornő szerint, illetve vannak bizonyos gyógyászati tápszerek, melyeket kifejezetten a rákbetegeknek fejlesztettek ki.
A fájdalomcsillapítást személyre, illetve közvetlenül szituációra kell szabni, mivel a fájdalom érzése nemcsak a betegség objektív tényezőitől, hanem a beteg szubjektív állapotától is függ - magyarázta Dr. Gálffy Gabriella, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának egyetemi docense. Granulátum, tabletta, vénás injekció, tapasz formátumban is számos fájdalomcsillapító hozzáférhető, ezek szedése ugyanakkor szintén mellékhatásokkal járhat, - jellemzően például székrekedéssel -, melyre a szerek használatakor fel kell készülni.
Egy daganat nemcsak a kialakulás helyén okozhat panaszokat, hanem az egész szervezetet megbolygatja
Figyeljünk a mellékhatásokra
A rák és a kezelések is többszörösére növelik a mélyvénás trombózis kockázatát, annak nyomán pedig fokozódik az akár végzetes kimenetellel is fenyegető tüdőbeli érelzáródás, a tüdőembólia veszélye. A betegség miatt, illetve a kezelések mellékhatásaként a normál szint alá csökkenhet a vörösvérsejtek, valamint a fehérvérsejtek egy fajtájának, a neutrofil sejteknek a száma - figyelmeztetett Gálffy Gabriella. A túl kevés vörösvérsejt tünete lehet a kipihenhetetlen fáradékonyság, gyengeség, tünete lehet a légszomj, a szívdobogás, a sápadtság, az izom- és végtagfájdalom.
A vörösvérsejtek hiányában oxigénhiányos állapot (hipoxia) alakul ki, ez pedig a daganatsejteket ellenállóbbá teszi a kemoterápiával és a sugárterápiával szemben. A vérszegénységet tehát mielőbb rendezni kell vaspótlással, eritropoetin (EPO) kezeléssel, súlyosabb esetben vérátömlesztéssel (transzfúzió). Ha pedig a szervezet egyik fő védvonalát jelentő fehérvérsejtek közül a neutrofil sejtek száma csökken le kórosan, az radikálisan megnöveli a súlyos, akár az életet is veszélyeztető fertőzések kockázatát. Emiatt a kemoterápia mellett gyakran van szükség stimuláló injekcióra.
Ugyan a rák elsődleges figyelmet igényel, nem szabad elhanyagolni a kísérőbetegségeket sem, mert azok gátjai lehetnek a daganatellenes kezeléseknek. A magas vérnyomást, a kardiológiai problémákat, a cukorbetegséget vagy a depressziót egyaránt kordában kell tartani, de az olyan banálisnak tűnő problémákat is kezelni kell, mint például a lábgomba, mert egy fertőzött bőrterületen hamarabb jelentkeznek és súlyosabbak lehetnek a bőrgyógyászati mellékhatások is.
Forrás: Rákgyógyítás.hu