A diklofenák, írják a kutatók, olcsó, könnyen beszerezhető és mivel számos ember gyógyszeresládájában megtalálható, ezért már egészen vastag tesztháttér van mögötte. A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) csoportjába tartozó anyaggal reumás ízületi gyulladásokat, migrénes fejfájást, lázat, akut köszvényt, illetve operáció utáni fájdalmakat enyhítenek.
Az NSAID-gyógyszerek már korábban is ígéretesnek mutatkoztak a prevencióval kapcsolatban, de most egyre több bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a rákot kezelni is lehetne ezekkel. A kemo- és radioterápia például javítja a diklofenák hatékonyságát, derült ki a kutatók számára, akik azt is elmondták, hogy már van annyi orvosi bizonyíték, hogy a klinikai teszteket is be lehessen indítani.
A diklofenáknak nagy potenciálja van tehát a rák kezelésére (különös tekintettel a véredényképzésre, illetve az immunrendszerre gyakorolt hatására), ennek révén pedig csökkenteni is lehet a műtétek utáni áttétek kialakulását, ami hatalmas győzelmet jelenthet a rákkal folytatott harccal szemben. Ahogy Pantziarka hozzátette: a páciensekkel legtöbbször nem az eredeti betegség, hanem annak áttétei végeznek. Megjegyezte: az is érdekes, hogy a diklofenák nagyon jó szinergiában képes működni a rákellenes gyógyszerek legújabb generációjával.
A belga-amerikai összefogásból született ReDO célja az, hogy létező és nem rákterápiára használt gyógyszereket vizsgálva találjanak új kezelési módokat vagy gyógyszereket a rákra. Tanulmányukat a nyilvános, ecancermedicalscience című szaklapban publikálták.
Forrás: www.sciencedaily.com