A bélbaktériumok viselkedésének megváltozása kimutatja a hasnyálmirigyrák korai jelenlétét a szervezetben. Ez azért fontos, mert a hasnyálmirigyrák a kezdeti stádiumban gyakran nem okoz egyértelmű tüneteket. Illetve a betegség előrehaladottabb állapotban - amikor a daganat már kimutatható - már egyáltalán nem vagy sokkal nehezebben gyógyítható - írta a BBC .
A hasnyálmirigyrák az egyik leghalálosabb és legalattomosabb betegség. Leggyakoribb formájában 20 betegből 19 meghal a felismerésétől számított öt éven belül. A betegség kezdeti stádiumban tünetszegény, ezért rendszerint sajnos csak későn sikerül fölfedezni, ami a gyógyítás esélyeit nagyban rontja. Korai tünetek általában ritkán jelentkeznek, s ha vannak is, általánosak, tehát akár egy "banális gyomorrontás" tüneteihez is hasonlíthatnak.
A panaszok lehetnek étvágytalanság, viszonylag hirtelen bekövetkező, nem szándékos fogyás, hasi "diszkomfort-érzés" - azaz amolyan "nem fáj, de érzem, hogy valami nincs rendben" jellegű panasz - és a hányinger. A leggyakoribb tünet a felső gyomortájékon jelentkező fájdalom, ezt majdnem minden beteg érzi. A hátba sugárzó hasi fájdalom ritka, de igen korai figyelmeztető jel is lehet. Ha a tumor, illetve áttétei átlépték a hasnyálmirigy szöveti határát, sajnos kicsi a sikeres műtét és a gyógyulás esélye.
Máshogy viselkednek daganat esetén
Spanyol kutatók kontrollcsoportos vizsgálattal - 136 önkéntes bevonásával - köpet- és székletmintákat elemeztek, hogy kiderítsék, van-e észrevehető különbség a csoportok bélflórája között. A betegek közül csak néhány betegnek volt hasnyálmirigyrákja, míg a többieket a kontrollcsoportba választották. Noha a nyálminták értékelhetetlenek voltak, a székletminták olyan különbséget mutattak, amely hasznos lehet a hasnyálmirigyrák diagnosztizálásában.
A döntő változás a bélbaktériumok, gombák és egyéb mikrobák eltérő mintázata vagy genomikai profilja volt. Független németországi kutatók kisszámú betegeken már igazolták az eddigi eredményeket, és a vonatkozó diagnosztikát Japánban is kipróbálják betegeken.
A kutatók arra jutottak, hogy az új székletminta-protokoll megbízhatóan azonosította a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegeket, függetlenül attól, hogy a betegség mennyire előrehaladott állapotban volt. Eredményeik szerint a jellegzetes mikrobiom -jelek már korán kialakulnak hasnyálmirigyrák esetén, és a széklettesztből képesek felismerni a korai stádiumban lévő daganatot.
Mindez a betegség gyógyítását is hatékonyabbá teheti, hiszen elméletileg minél korábban felismerik ezt a speciális ráktípust, annál könnyebben lehetne gyógyítani. A kutatók szerint ugyanakkor további vizsgálatok szükségesek a mikrobiom-jelek és a daganatok összefüggésének jobb megértéséhez.