Főleg a fiatal, feszes mellű nők számára nehézkes az emlőszűrés a hagyományos mammográfiával, mivel a kemény, sok kötőszövet és mirigyet tartalmazó mell, az úgynevezett "dense" mell egyrészt kevésbé átlátszó a röntgensugaraknak, másrészt a vizsgálathoz a mellet 2 üveglap közé fektetik és minél laposabbra tömörítik, hogy minél jobb képet kapjanak - ez pedig a feszes, tömör melleknél alig kivitelezhető, és kellemetlen is. Ebből következik, hogy ilyen esetben nehezen látható a daganat - pedig a malignus emlődaganatok előfordulása 4-6-szor magasabb ebben a melltípusban.
Ráadásul a nők 40 százaléka "dense" mellű, és elsősorban fiatal.
A dense típusú emlők vizsgálatára fejlesztették ki a káros sugárzástól mentes Computed Tomography Laser Breast Imaging System, vagyis CT-Lézer mammográfia eljárást, amely a heterogén, és az igen tömött emlő esetén is nagyobb érzékenységgel képes a rosszindulatú emlő daganatokat kimutatni.
A vizsgálat 2009. januárjától egy budapesti, XIII. kerületi magánintézményben is elérhető.
A vizsgálat az új fejlesztésű, lézeres technológia segítségével teszi láthatóvá az emlőben kialakult rosszindulatú elváltozásokat az "angiogenezis" kimutatásával. A CT technológia segítségével már az igen korai elváltozásokat is kimutatja "dense" mellű nők esetében is. Az eltérő képalkotási technológia miatt a CT-Lézer mammográfia vizsgálat esetén nincs semmilyen káros sugárzás, és a vizsgálat nem jár a mell összenyomásával, és nem jár kellemetlen érzéssel.
A diagnosztikai berendezés a szervezetre ártalmatlan lézerfényt alkalmaz - amely nem jár semmilyen sugárterheléssel., és a leképezést komputer tomográf (CT) végzi.
A vizsgálat hason fekvő helyzetben történik, a melleknek külön hely van kialakítva, így nem jelentkezik kellemetlen nyomás.
A sűrű (dense breast) melltípusnál nagy érzékenységgel tudja kimutatni az esetleges elváltozásokat.
Fiatal életkorban vagy terhesség alatt is alkalmazható, mivel nincs káros sugárzás, és mellimplantátumok esetében is alkalmazható.
A vizsgálat mindennel együtt körülbelül 40 percet vesz igénybe.
Az emlőrák a nők körében leggyakrabban előforduló daganat típus: a statisztikai adatok alapján 10 nőből 1 érintett ebben a betegségben. Az egészségügyi statisztikai adatok szerint a világon évente több mint egymillió, Magyarországon évente 7.000 nőről derül ki, hogy mellrákos, évente közel 2.400 nő hal meg ennek következtében, holott a korán felismert daganat 90 százalékban gyógyítható. A betegség kialakulásának valószínűsége az életkorral együtt nő, ám a 40 év alatt is egyre nagyobb számban diagnosztizálnak melldaganatot.