Kiket fenyeget leginkább a garatrák?
A dohányzás , a túlzott alkoholfogyasztás elősegíti a daganat keletkezését: a kockázat minden elszívott doboz cigarettával növekszik. A garat- és gégetumorok döntő többségéért az alkoholizmus és a dohányzás együttes fennállása tehető felelőssé, emellett a szakirodalom megemlíti az azbeszt-szennyezés károsító hatását is. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy vírusfertőzés is kiválthatja. Főleg a középgaratban, elsősorban a mandulákban és a nyelvgyökben a HPV-vírus 16-os típusa generálhatja a rákot, ez a vírus okozza a nőknél a méhnyakrákot.
A daganat elsősorban az 50-60 év közötti férfiak betegsége, ám nőknél is előfordulhat. Korai felismerés esetén ugyan eredményes gyógyítás érhető el, ám a kezelések gyakran járnak az alapvető életkörülmények megváltozásával, következményük lehet a beszédképesség részletes vagy teljes elvesztése is.Magyarországon évente csaknem 6000 ember betegszik meg szájüregi rákokban - négyszer több férfi, mint nő.
Garat- és gégetumorok fajtái
A tumor elhelyezkedése szerint többféle garat- és gégerák különböztethető meg. Az esetek egy részében a garat vagy a gége daganata párhuzamosan alakul ki a nyelőcsőrákkal.
A garatrák (neoplasma pharyngis malignum) a garatfalat burkoló nyálkahártya vagy a garatmandulák rosszindulatú elváltozása, a betegség leginkább az 50 és 70 év közötti férfiak körében fordul elő. A garatmandulák rosszindulatú elváltozásai mellett gyakran szenved a beteg egyéb bélrendszeri daganatban is.
Milyen tünetei lehetnek a garatráknak?
A garatrák által kiváltott tüneteket befolyásolja a daganat elhelyezkedése. Az orrgarat daganatai nehezített orrlégzéssel, halláscsökkenéssel, középfülgyulladással, fejfájással, lágyszájpad-bénulással és véres orrváladékkal járhatnak. Előfordul, hogy a koponyaalapi terjedés által kiváltott fájdalom, agyidegtünetek vagy a nyakban kitapintható csomók hívják fel a betegség jelenlétére a figyelmet. A garat középső és gégebemenet mögötti szakaszát érintő daganatok esetében torokfájás és a nehezített légzés lehet jelen.
A garatrák leginkább az 50 év feletti férfiak közül szedi áldozatait A gége,- szájüreg és garatrák esetében sokáig nem jelentkezik tünet, de még fájdalom sem. A tünetek később a következők:
- tartós rekedtség,
- megváltozik a beszédhang,
- gombócérzés,
- idegen test érzés,
- véres köpet,
- fájdalom,
- nyaki nyirokcsomó duzzanat
Ha ezek már megjelennek, legtöbbször már előrehaladott stádiumú a betegség. Ha a fenti tünetek közül bármelyiket észleljük magukon - különösen a dohányzók vagy rendszeresen alkoholt fogyasztók - haladéktalanul forduljunk fül-orr-gégészhez!