A kutatók közel közel húsz éven át, 1992 és 2010 között követtek nyomon mintegy 32 ezer férfit. Ez idő alatt a résztvevők közül majdnem 4 ezer főnél diagnosztizálták a prosztata rosszindulatú elváltozását. A felvett adatok alapján kimutatták, hogy azok körében, akiknek havonta legalább 21 alkalommal volt magömlése a húszas éveikben, 19 százalékkal alacsonyabb volt a daganat előfordulása, mint akik 7 alkalomnál kevesebbszer éltek át ilyen örömöket. A gyakoribb ejakuláció a negyvenes éveikben járók esetében 22 százalékkal csökkentette a kockázatot.
"A rendszeres magömlés bizonyos mértékig az általános egészségi állapot fokmérője. Azok a férfiak, akik nagyon ritkán ejakulálnak, sokkal inkább hajlamosak számos orvosi problémára, sőt a nem prosztatarák által előidézett elhalálozások is gyakoribbak az esetükben" - mutatott rá a tanulmányt vezető Jennifer Rider epidemiológus. "Bár felfedezésünk alátámasztására olyan további tanulmányokra lesz szükség, amelyek feltárják a megfigyelt összefüggések mögött meghúzódó lehetséges biológiai mechanizmusokat, az eredmények már önmagukban is arra engednek következtetni, hogy az ejakuláció és a biztonságos szexuális aktivitás felnőttkorban hatékony stratégia lehet a prosztatarák kockázatának csökkentésére" - tette hozzá a szakember.
Nem ez volt az első tanulmány, amely az ejakuláció hatását vizsgálta a prosztatarák rizikójára. Ausztrál kutatók 2003-ban mintegy 2300 férfi adatait hasonlították össze - a résztvevők nagyjából felénél korábban ilyen típusú rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak. Az adatokból kinyert eredmények azt mutatták, hogy azok körében, akik hetente 5-7 alkalommal ejakuláltak, 36 százalékkal alacsonyabb volt a rák kockázata, mint azok körében, akik kettőnél kevesebbszer jutottak el a csúcsra.
Nehéz időben felfedezni
A prosztatarák a második leggyakoribb halálok a daganatok közül a férfiaknál. Magyarországon évente ezernél is több beteg esetében bizonyul végzetesnek a kór, amely bár korai stádiumban felfedezve jól gyógyítható, tünetek hiányában erre csak rendszeres urológiai vizsgálat mellett van lehetőség. A rák kialakulásában több rizikófaktor is ismert, így például az idősebb kor, vagy éppen ha a családi kórtörténetben már előfordult a betegség. Ezeken természetesen változtatni nem lehet, de bizonyos életmódbeli szokások módosításával javíthatóak a kilátások. Jennifer Rider és kutatócsapatának felfedezése tehát ezen a téren ígér hasznos módszert.
Forrás: reuters.com , attn.com