Három módszer vérszegénység kezelésére

Ha az orvosa szerint Ön vérszegénységben szenved, akkor kezelést is előír Önnek. Daganatos betegeknél különösen gyakran alakul ki vérszegénység a betegség következményeként, vagy a terápia mellékhatásaként.

A kiváltó októl függően a vérszegénység kezelésére különböző lehetőségek vannak. Segíthet a vaspótlás, az eritropoetin-kezelés, illetve a vérátömlesztés. Nem mindegy azonban, hogy mikor melyik kezelést alkalmazzák. Nézzük meg, hogyan hatnak az egyes terápiák, és melyiket mikor szokták alkalmazni!

Vitaminok és vas

A hemoglobin vastartalmú fehérje, tehát termeléséhez a szervezetnek vas is kell. Ha a hemoglobin-termeléshez szükséges valamelyik alkotóelem, (a vas, folsav, vagy B12-vitamin) hiányzik a szervezetből, a vérszegénységet étrendkiegészítéssel kezelik. Vas-, folsav-, illetve B12-vitamin tartalmú készítményekkel serkenteni lehet a szervezetben hemoglobintermelést.

Gyógyszeres kezelés

A szervezet maga szabályozza a vörösvértestek számát úgy, hogy egy eritropoetin nevű hormon a megfelelő mennyiségben választódik egyes vesesejtekből.

Ha a vér oxigénszintje alacsony, akkor több eritropoetin választódik ki, így a csontvelőben több vörösvérsejt fog termelődni.

Ha a vérszegénység oka az, hogy a szervezet nem termel elegendő mennyiségű eritropoetin hormont, akkor az gyógyszerrel kezelhető. A beteg kaphat biológiai úton előállított eritropoetin hormont, ezt a szervezet sajátjaként értékeli, és növeli a vörösvértestek számát, tehát több vörösvértest keletkezik.

Vérátömlesztés

Sürgős esetben megoldást nyújthat a vérátömlesztés is, de vannak hátrányai.

Ez a kezelési módszer azonnal pótolja a szervezetből hiányzó vértesteket, azonban nem gyógyítja a vérszegénység kiváltó okát! Épp ezért a terápia megismétlésére lehet szükség.

A rövid ideig tartó hatás, a költségek, és a vérátömlesztéssel járó fertőző betegségek kockázata (például hepatitisz, AIDS), valamint a vérellátás időnkénti nehezítettsége korlátozzák ennek a kezelési módszernek az alkalmazását.

Ezen lehetőségek közül az Önnek legmegfelelőbb kiválasztása, akár kombinált alkalmazása a kezelőorvos feladata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +7 °C

A gomolyfelhők összeesnek, majd nagyrészt derült időre van kilátás, de észak felől fátyolfelhők sodródnak fölénk, amelyek északkeleten reggelre meg is vastagodhatnak. Folytatódik a csapadékmentes idő. Gyenge lesz a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 5 és 10 fok között alakul, ennél hidegebb az északi völgyekben, hidegre hajlamos helyeken lehet. Fronthatásra a következő napokban nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan enyhülnek majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra