A kiváltó októl függően a vérszegénység kezelésére különböző lehetőségek vannak. Segíthet a vaspótlás, az eritropoetin-kezelés, illetve a vérátömlesztés. Nem mindegy azonban, hogy mikor melyik kezelést alkalmazzák. Nézzük meg, hogyan hatnak az egyes terápiák, és melyiket mikor szokták alkalmazni!
Vitaminok és vas
A hemoglobin vastartalmú fehérje, tehát termeléséhez a szervezetnek vas is kell. Ha a hemoglobin-termeléshez szükséges valamelyik alkotóelem, (a vas, folsav, vagy B12-vitamin) hiányzik a szervezetből, a vérszegénységet étrendkiegészítéssel kezelik. Vas-, folsav-, illetve B12-vitamin tartalmú készítményekkel serkenteni lehet a szervezetben hemoglobintermelést.
Gyógyszeres kezelés
A szervezet maga szabályozza a vörösvértestek számát úgy, hogy egy eritropoetin nevű hormon a megfelelő mennyiségben választódik egyes vesesejtekből.
Ha a vér oxigénszintje alacsony, akkor több eritropoetin választódik ki, így a csontvelőben több vörösvérsejt fog termelődni.
Ha a vérszegénység oka az, hogy a szervezet nem termel elegendő mennyiségű eritropoetin hormont, akkor az gyógyszerrel kezelhető. A beteg kaphat biológiai úton előállított eritropoetin hormont, ezt a szervezet sajátjaként értékeli, és növeli a vörösvértestek számát, tehát több vörösvértest keletkezik.
Vérátömlesztés
Sürgős esetben megoldást nyújthat a vérátömlesztés is, de vannak hátrányai.
Ez a kezelési módszer azonnal pótolja a szervezetből hiányzó vértesteket, azonban nem gyógyítja a vérszegénység kiváltó okát! Épp ezért a terápia megismétlésére lehet szükség.
A rövid ideig tartó hatás, a költségek, és a vérátömlesztéssel járó fertőző betegségek kockázata (például hepatitisz, AIDS), valamint a vérellátás időnkénti nehezítettsége korlátozzák ennek a kezelési módszernek az alkalmazását.
Ezen lehetőségek közül az Önnek legmegfelelőbb kiválasztása, akár kombinált alkalmazása a kezelőorvos feladata.