A daganat kialakulásának rizikóját növelő néhány dolgot természetesen nem tudjuk megváltoztatni. Ilyen például az életkor és a nem. Az esetek 90 százalékában ugyanis a hasnyálmirigyrák a 45 éven felülieknél alakul ki, és a betegek átlagos életkora 71 év. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbaknál nem jelenhet meg, ez azonban kevésbé jellemző.
Az American Cancer Society (ACS) nevű szakmai szervezet adatai szerint a férfiaknál 30 százalékkal nagyobb az esélye a hasnyálmirigyrák kialakulásának, mint a nők esetében. Szintén jóval nagyobb a rizikó akkor, ha a családban előfordult már hasnyálmirigyrákos eset, illetve, akinek a genetikai kódjában megtalálhatóak bizonyos eltérések. A kockázatot növeli például a BRCA2 gén mutációja és a Lynch-szindróma.
A dohányzás és az alkoholfogyasztás is növeli a hasnyálmirigyrák kockázatát Mint számos más daganatos betegség esetében, a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is növeli a rizikót . A cigarettában található káros vegyületek és karcinogén anyagok károsíthatják a hasnyálmirigyet és annak gyulladását idézhetik elő. Annak, aki dohányzik, megduplázódik az esélye a hasnyálmirigy-daganatra, azzal szemben, aki nem cigarettázik. Tovább növeli a daganat kockázatát a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás is.
Nem kell tehát túl bonyolult dolgokat tenni azért, hogy a hasnyálmirigyrák rizikóját csökkentsük. Hagyjuk abba a dohányzást, szabaduljunk meg a túlsúlytól, kövessünk egészséges és kiegyensúlyozott étrendet, melyben a legnagyobb szerep a friss zöldségeknek, gyümölcsöknek és teljes kiőrlésű gabonaféléknek jut. A folsavban gazdag ételek védhetnek a hasnyálmirigyrák ellen, míg a magas zsírtartalmú, illetve feldolgozott hústermékek növelik a rizikót. A különböző káros vegyületek, például gyomirtók is növelhetik a daganatos betegségek kialakulásának esélyét, ezért igyekezzünk kerülni ezeket, és lehetőleg ne tartózkodjunk sokat olyan területeken, ahol magas a légszennyezettség.