Az egészségügyi statisztikák azt mutatják, hogy átlagosan a nők 8-10 százalékánál alakul ki mellrák életük során – írja az index.hu. A betegek mintegy négyötödét az 50 év felettiek körében diagnosztizálják, nemzetközi felmérések szerint azonban globálisan megfigyelhető tendencia, hogy egyre gyakrabban fordul elő mellrák a 45 év alattiaknál is. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) javaslatot tett arra, hogy az itthon a 45-65 éves korosztályban működő népegészségügyi emlőszűrést terjesszék ki a 40-70 éves korcsoportra. Ugyanakkor egyelőre nem ismert, hogy ez mikor történhet meg a gyakorlatban.
Surján Orsolya helyettes országos tiszti főorvos a lapnak nyilatkozva elmondta, bár a mellrákkal diagnosztizáltak száma jelentősen emelkedett az elmúlt két évtizedben, ez főként annak következménye, hogy a kiterjesztett szűrésekkel nagyobb arányban ismerik fel a rosszindulatú elváltozásokat. A halálozás ugyanakkor nem nőtt ezzel párhuzamosan, köszönhetően a modern terápiás módszereknek. Surján felhívta a figyelmet, hogy az emlőrák kapcsán egy korai stádiumban jól kezelhető daganatról van szó. Ezért is lenne fontos, minél többen elmenjenek mammográfiás vizsgálatra, akik megkapják rá a meghívójukat.
„Magyarországon az érintett, 45–65 év közötti 550 ezer nő kap meghívót a vizsgálatra, amelyen ha mindenki részt venne, 2800-zal több, kezdeti stádiumban lévő emlődaganatot lehetne kiszűrni, amivel a betegség éves kétezres halálozási száma jelentősen redukálható lenne” – húzta alá. Hozzátette, ma a meghívottak 50-60 százaléka vesz részt a szűrésen. Így aztán sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a betegségre már olyan tünetek hívják fel a figyelmet, mint a fájdalom, váladékozás és deformitás. „Sokszor a betegek magukat okolják a rák megjelenése miatt. Vannak ugyan életmódbeli kockázati tényezők, mint az elhízás, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, állandó fokozott stressz, mozgásszegény életmód vagy a családi előzmény, de az emlődaganat ettől függetlenül is megjelenhet, ezért kiemelten fontos a havi önvizsgálat és a rendszeres szűréseken való részvétel” – hangsúlyozta Surján.