Japán kutatók felfedezték, hogy a hasnyálmirigyrákos betegeknek műtét után adott gemcitabine-alapú kemoterápia legalább fél évvel későbbre tolja a daganat kiújulását.
"Úgy véljük, hogy az elért átlagosan 11,4 hónapos daganatmentes idő igen kiemelkedő eredménynek számít. Ez azt jelenti, hogy sikerült közel 41 százalékkal csökkenteni a kiújulás esélyét. Tekintetbe véve a daganat agresszivitását ez nem kis eredmény." - fejtette ki Dr. Tomoo Kosuge, a kutatócsoport vezetője. - írja a MediPres.
A hasnyálmirigyrák esetében lehet a legrosszabb prognózisra számítani. Legtöbbször már a felfedezés pillanatában is kiterjedt a daganat, az esetek egyötödében a sebészi út azonban még járható. De még akkor is, ha a daganat műtét során eltávolítható, utána rendszerint kiújul, és a betegek fele a diagnózis felállítását követő 20 hónapon belül meghal.
A nem operálható hasnyálmirigyrákok alapvető kezelési módszere a gemcitabine kezelés. Az eltávolítható daganatok esetében jelenleg is kutatás tárgyát képezi az, hogy a műtét után önmagában a kemoterápia, vagy a kemoterápia és radioterápia kombinációját jelentő kemoradioterápia a hatékonyabb. A kutatók 118 hasnyálmirigyrákos beteget vontak be vizsgálatukba. Mindegyikük esetében a daganatot sebészileg eltávolították. Ezt követően véletlenszerűen kiválasztva vagy gemcitabine kemoterápiát kaptak, vagy csak szoros utánkövetésen vettek részt. Mindkét csoportot 20 hónapon keresztül kísérték figyelemmel.
A 20 hónap során a kemoterápiában részesülők között 72 százalékos volt a daganat kiújulása, míg a másik csoportban ez 85 százalék volt. Az átlagos túlélés függetlenül a daganat kiújulásától jobb volt a kemoterápiás csoportban, mint a másikban, azonban a különbség nem volt statisztikailag jelentős. "A két csoportban elért eredmények közötti kevés jelentős különbség azt is jelenti, hogy a szoros orvosi megfigyelés nem elhanyagolható. Valószínűleg a két módszer kombinációjának alkalmazása lehet a legoptimálisabb a betegek gyógyulása érdekében." - hangsúlyozta Dr. Kosuge.
STOP