A kutatók hét tüdőrákos páciens állapotát vizsgálták, akik között volt aktív dohányos, illetve olyan is, aki már abbahagyta, illetve sosem cigarettázott. Eredményeik arra mutatnak rá, hogy a rákot okozó eredeti genetikai hibák hosszú évekig felfedezetlenek lehetnek a szervezetben. A kutatásról a Science szaklapban publikálták eredményeiket.
A kutatók arra is rávilágítottak, hogy a dohányzás okozza azon korai genetikai hibákat, amelyeket az orvostudomány a tüdőrákhoz köt, de ezek a betegség előrehaladtával egyre kevésbé lesznek fontosak. Az orvosok azt állítják: a legtöbb rákot okozó mutáció felelőse egy APOBEC nevű protein, ez kontrollálja azt a folyamatot, amelynek végén a mutációk megjelennek a szervezetben. A tüdőrákban található genetikai hibák nagy választéka ugyanakkor sajnálatosan megmagyarázza azt is, hogy a tüdőrákot célzó gyógymódszerek miért nem voltak sikeresek eddig.
Az aktív dohányzás megnöveli a tüdőrák kockázatát
"A kutatás rávilágít arra, hogy a tüdőrákot korábban kell észlelnünk, még akkor, amikor csak a fejlődési szakaszában van (...), a betegek így túl is élhetik a tüdőrákot" - nyilatkozta Nic Jones professzor, a Cancer Research UK vezető kutatója. Társa, a tanulmány szerkesztésében résztvevő Charles Swanton hozzátette: "a tüdőrák túlélési aránya borzasztóan alacsony. Ha megérthetjük, hogyan fejlődik, akkor képesek lehetünk megjósolni, hogy a mutáció hogyan és merre halad."