Kiderülhet, miért áll ellen a rák a gyógyszereknek

A tumorsejtek bizonyos csoportjai egy sajátos mechanizmus által képesek rezisztenssé válni a gyógyszerekkel szemben. Ezekből az ellenálló sejtekből később új daganat alakulhat ki.

Szakács Gergely, a Tudományos Akadémia Lendület-ösztöndíjas kutatója laboratóriumi kísérleteiben e rezisztencia természetét tanulmányozza, mert az új ismeretek nagy előrelépést hozhatnak a betegség elleni küzdelemben. "A kutatásaink arra irányulnak, hogy megértsük, milyen tényezők gátolják a gyógyszerek működését. Azaz a rákos sejtek ellenállásával foglalkozunk. Általános kórházi tapasztalat, hogy kemoterápiás szerek, gyógyszerek kezdetben hatékonynak mutatkoznak, de gyakran előfordul, hogy a rák visszatér és a betegség már nem reagál a gyógyszerekre, azaz a rákos sejtek rezisztenssé válnak" - mondta a kutató az InfoRádiónak .

rákkutatás
Laboratóriumban fürkészik a ráksejtek ellenállási trükkjeit

A kutatás során úgy próbálják modellezni a terápiarezisztencia-jelenséget, hogy rákos sejteket tenyésztenek, amelyekhez egyre nagyobb koncentrációban adják a kemoterápiás szereket. Ügyelnek rá, hogy ne pusztítsák el rögtön az összes sejtet, megadják a lehetőséget a túlélésre. Aztán azt vizsgálják, hogy a túlélő sejtek miben különböznek a kezdetben érzékeny társaiktól. A laboratóriumi "miniszelekció" során a kutatócsoport megpróbálja ellesni a rákos sejtek trükkjeit, ahogy a különböző kemoterápiás szerek ellen védekeznek.

"Valószínűleg ilyen szelekció történik az emberi szervezetben: a terápia elpusztíthatja a rákos sejtek akár 99 százalékát is, de a túlélő egy százalék képes újra felnőni és benépesíteni azt a teret, amelyet a rák elfoglal. Ez a második vagy sokadik generáció ráadásul már ellenálló lehet a terápiával szemben" - fejtette ki Szakács Gergely.

Amikor a gyógyszerrezisztencia kifejezés elhangzik, legtöbben azokra a veszélyes baktériumokra gondolnak, amelyek ellen már alig vannak fegyvereink, mert szinte az összes antibiotikumra érzéketlenek. Pedig nagyon hasonló a probléma a daganatok kezelésénél is, mert a ráksejtek is képesek változni, és védelmet kifejleszteni az ellenük bevetett gyógyszerekkel szemben. A kutatók versenyt futnak a tumorsejtekkel egy olyan tusában, ahol élet és halál a tét. Részletek!

Elmondta, hogy a rák sokféleképpen alakulhat ki, és a különböző mechanizmusokra eltérő gyógyszerek lehetnek jók. A rezisztencia ugyan sokkal egységesebb jelenségeken alapul, de itt is sokféle mechanizmus létezhet, ezért az ezekhez illesztett terápia nagyon fontos. A kutatócsoport által kifejlesztett gátlósejteket olyan betegeknek érdemes adni, akiknek a tumorsejtjei éppen azokkal a rezisztenciamechanizmusokkal védekeznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.