Az orvosi technológiák fejlesztői (különösen a halálos betegségek kezelésére) mindig törekszenek hatékonyabb megoldásokkal előállni, amelyek nagyobb esélyt adnak a gyógyulásra. Egy új sugárterápiás eljárás a gyermekek gyógyításában nyithat új lehetőségeket az orvosok számára.
A fotonsugaras terápiában a sugarak protonokat (szubatomi részecskéket) használnak a rákos sejtek elpusztítására. Eltérően a hagyományos sugárterápiától, a protonsugarak leállnak, miután eltalálták a rákos sejteket. Ennek köszönhetően sokkal kevesebb kár keletkezik a környező szövetekben.
A vizsgálatba 3-21 év közötti, medulloblastoma (ez a gyermekkorban előforduló rosszindulatú agydaganatok leggyakoribb típusa) eltávolító műtéten átesett gyermekeket és fiatalok vontak be. A tanulmányt a bostoni Brigham és Női Kórház, illetve az atlantai Winship Rákintézet kutatói jelentették meg a The Lancet Oncology folyóiratban.
A kutatók következtetése szerint a protonsugár-terápia elfogadható toxicitást és hasonló túlélési eredményeket hozott, mint a hagyományos sugárkezelés, ami arra utal, hogy a használata alternatívája lehet a foton alapú kezeléseknek. A kezelés párhuzamosan használható a hagyományos sebészi beavatkozással és a kemoterápiával . A kutatók megállapították: „ez a tanulmány mintául szolgálhat további eredményeken alapuló kutatásoknak, amelyek meghatározzák a protonsugaras kezelés szerepét egyéb rákfajták esetében is.”
Forrás: National Health Service