A program elindításának oka az, hogy manapság a szájüregi daganatos megbetegedések és halálozások a férfiak körében a képzeletbeli dobogón világelsőséget jelentenek Magyarország számára.
Ha visszatekintünk az időben, láthatjuk, hogy az 1970-es és 1991-es évek közötti időszakban az e betegségben elhunyt férfiak száma drámai módon, ugrásszerűen megemelkedett. A 40-59 éves férfiak korosztályából 126 fő hunyt el, amíg 1999-re ez a szám 971-re emelkedett.
Magyarországon jelenleg évente mintegy 3000 embernél fedeznek fel szájüregi rákot, amelyből megközelítőleg 1700 beteg hal meg, pedig a szájüregi tumor az egyik legkönnyebben felfedezhető és szűrhető daganatos betegség.
Mi az oka a szájüregi daganatok kialakulásának?
Az okok a rossz szájhigiéne, a dohányzás, az alkoholfogyasztás mellett a súlyos ipari méreteket öltő kémiai környezetszennyezésen kívül a munkavédelem hiánya és a növényvédő vegyszerek széleskörű alkalmazása. Az a tény pedig, hogy a férfiak szájüregi daganatos halálozása mára már a fiatal- és középkorú férfiakat érinti leginkább, szociális és gazdasági okokra nyúlik vissza.
Milyen tünetei vannak a szájüregi rákbetegségeknek?
- fájdalom a szájban, a torokban vagy a fülben,
- fájdalmas vagy fájdalmatlan fekély bárhol a szájban,
- gyanús fehér vagy vörös elszíneződés,
- csomó vagy duzzanat az ajkakon, a szájüregben vagy a torokban,
- fájdalmas, nehézkes rágás vagy nyelés,
- zsibbadtságérzet bárhol a szájban, torokban,
- ismeretlen eredetű vérzés.
Mit tehetünk a szájüregi daganatos betegségek elkerülése érdekében?
Miből áll a vizsgálat?
A rendszeresen, évente kétszer fogorvoshoz járó páciensek automatikusan átesnek a szűrésen, és ezután semmi teendőjük nincsen, mint fenntartani a már jól megszokott, eredményes fogtisztítási mechanizmust.
Ha viszont valakinél a fogorvos az ellenőrzés során elváltozást talál, annál a részletes vizsgálatok során garattükrözés, a daganatos sejteket kimutató érfestést, valamint fogászati röntgenfelvételeket készítenek az állkapcsokról és a fogakról. Általános gyakorlat a tüdőröntgen is, annak megállapítására, hogy az áttétek által oly gyakran megtámadott tüdőt érinti-e már a kialakult daganat. A vizsgálatokat a kezelőorvos belátása szerint a pontos stádium-meghatározás érdekében komputertomográfiás (CT) és magmágneses rezonanciás (MR) felvételek is kiegészíthetik.