A rák elleni küzdelem egyik leggyorsabban fejlődő területe az immunterápia . Az itt születő technológiák a szervezet saját immunrendszerét használják fegyverként a rák ellen. Annak, hogy az immunrendszer adott esetben megakadályozza a rákos sejtek működését, számos oka lehet. Az immunsejtek működését számos „fék” akadályozza, például azért, hogy a sejtek ne tehessen kárt az egészséges szövetekben. Ha a terápiák kiiktatják ezeket a fékeket, a védekező sejtek akcióba lendülhetnek. Ennek lehetőségét már tesztelik sok humán rákbetegségen. A más esetben az egyes betegekben az immunrendszer nem ismeri fel a rákos sejteket elég hatékonyan. Ezért segíteni kell az immunrendszert, hogy jobban detektálják a rákos sejteket. Ez az egyik fő fókuszpontja a rák elleni immunterápiáknak.
A Holland Rákkutatási Intézet és az Oslói Egyetemi Kórház kutatói is e területen értek el áttörést. Kimutatták, hogy ha a beteg saját immunsejtjei nem tudják felismerni és legyőzni a rákos daganatot , valaki másnak a sejtjei képesek lehetnek erre. A rák immunterápiás gyógyításában nagy előrelépés, hogy a daganatos sejtek mutáns DNS-ét juttatták egészséges donorok immunstimuláló sejtjeibe, és ezzel sikerült az immunválaszt kiváltani.
Ezután a folyamatban szereplő anyagokat visszaültették a donor immunsejtjeiből a rákos beteg immunsejtjeibe, amelyeket ezzel sikerült rávenni, hogy felismerjék a daganatsejteket.
A tanulmány azt mutatja, hogy az immunfelismeréses outsourcing hatásos megoldás lehet. Azonban további kutatásokra van szükség, mielőtt széles körben alkalmazható volna. Így meg kell találni a módját, hogyan fokozzák az eljárás teljesítményt. „Az eredmények azt mutatják, hogy rák-specifikus immunitást lehet szerezni egészséges egyének véréből, s a haladás e területen nagyon ígéretes” – mondta Johanna Olweus, az Oslói Egyetemi Kórház kutatója, a projekt egyik vezetője.
Forrás: medicalxpress.com