Ha a prosztatarák tüneteire gondolunk, elsőként a vizelési panaszok jutnak eszünkbe. Egyes esetekben azonban a hátfájdalom is utalhat erre a problémára. A részleteket dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa ismertette.
A hátfájdalom sosem az egyetlen tünet
Előrehaladott prosztataráknál a daganatos sejtek a prosztatából kiindulva más testrészekhez is eljutnak. Az áttétek általában először a csontokban jelennek meg, a hát alsó szakasza, a csípő és a bordák pedig a prosztatához igen közel helyezkednek el. Tehát a hátfájdalom hátterében ilyenkor nem mozgásszervi probléma, vesebetegség vagy valamilyen gyulladás áll, hanem a daganat okozza a panaszt. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem a hátfájdalom az egyetlen tünete a prosztataráknak.
A krónikus hátfájdalom számtalan ok miatt kialakulhat, ezért nagyon fontos, hogy mielőbb forduljunk orvoshoz a panaszainkkal – nem érdemes megvárni a komolyabb szövődményeket. Hatványozottan igaz ez a rákgyanús eseteknél: a korai felfedezés jelentőségét az orvosok nem győzik hangsúlyozni, hiszen ha az első stádiumokban elkezdődik a kezelés, igen jók a túlélési esélyek.
• gyakori, sürgető vizelési inger, amely éjjel is jelentkezhet;
• probléma a vizelés elindításával és befejezésével;
• vizelet-visszamaradás;
• vizelés és/vagy ejakuláció közben jelentkező fájdalom;
• vér megjelenése a vizeletben.
Ha ilyen jelenségeket tapasztalunk, nem szabad pánikba esni, hiszen ezek prosztatamegnagyobbodás és prosztatagyulladás jelei is lehetnek, azonban minden esetben fontos a kivizsgálás és a kezelés.
Ezért kell orvoshoz fordulni
Minden vizelési és szexuális problémával érdemes orvoshoz fordulni, hiszen még az egyszerű gyulladások is gyorsabban rendeződnek, ha korán megkezdődik a kezelésük. A prosztatarák azonban alattomosan is jelentkezhet, ami azt jelenti, hogy a kezdeti stádiumokban gyakran teljesen tünetmentes – emelte ki az urológus. Mivel azonban urológiai kivizsgálással, PSA-szűréssel, valamint tapintásos és ultrahangos vizsgálattal gyorsan kiszűrhető a betegség, 50 év felett azoknak is ajánlott kétévente az urológiai kivizsgálás, akik tünetmentesek.
Ideális esetben ez a szűrés ugyanúgy beépül a férfiak rutinjába, mint a nőgyógyászati kivizsgálás a nőknek.