Komoly bajt okozhat a kezeletlen fitymaszűkület

A fitymaszűkület nem csupán a páciens komfortérzetét rontja, de kezeletlenül súlyos betegséget, akár hímvesszőrákot is okozhat. Bár a tünetek felismerése nem igényel komolyabb egészségügyi ismereteket, sokan mégis csak későn fordulnak vele urológushoz.

Fitymának a pénisz legérzékenyebb részét fedő, néhány centiméteres bőrdarabot nevezzük, amely egészséges esetben hátrahúzható. Szerepe a makk védelmén túl a hüvelyen belüli szabad mozgás elősegítése a szexuális együttlétkor. Fitymaszűkületkor ez a bőrdarab nehezen visszahúzhatóvá válik, amely nem csupán a nemi élet során okozhat kellemetlenségeket, de a makk tisztán tartását is ellehetetleníti, ami miatt gyulladás alakulhat ki. Kezeletlenül súlyos betegségekhez, akár hímvesszőrák kialakulásához is vezethet.

A Lichen sclerosus egy ritkának mondható, mindkét nemet érintő bőrbetegség, melynek oka még nem teljesen tisztázott. Bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat róla!

Babáknál még természetes a letapadás

Bizonyos esetben a fitymaszűkület már születéskor kialakul, ezt azonban nem szabad összekeverni a bőr természetes letapadásával. Csecsemőkorban ugyanis a fityma bőre még össze van tapadva a makkal – normális állapot, hogy nem lehet visszahúzni, és nem is szabad erőltetni. Ez a letapadás fokozatosan szűnik meg, két-hároméves kort követően már a gyerekek nagy részénél teljesen hátrahúzható a bőr. Hogyha a szűkület ezután is fennáll, és a kisgyermek fitymazsákja pisiléskor lufiszerűre duzzad, tanácsos urológussal konzultálni a problémáról.

A másodlagos, vagyis „szerzett” fitymaszűkület mögött ugyanakkor más probléma – elsősorban a kezeletlen cukorbetegség – húzódhat. A betegség jól észrevehető, a mindennapi tevékenységek során is problémát jelentő tünete, hogy a fitymát nem lehet hátrahúzni. Nem kell tehát szakavatott szem és szűrővizsgálat a felismeréséhez, mégis előfordul, hogy a beteg nem fordul vele orvoshoz, melynek súlyos következményei lehetnek. „Nem felismerve, az úgynevezett szmegma kontaktus pangásának köszönhetően megnő a veszélye a hímvesszőrák kialakulásának” – mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Nyirády Péter urológus. Okozhat másodlagos fitymaszűkületet továbbá a lichen sclerosus is, ami a fityma gyulladásos bőrelváltozása. Kezeletlenül ez is a hímvessző daganatos megbetegedéséhez vezethet – hívta fel a figyelmet az urológus.

A daganatos megbetegedések között a hímvesszőrák viszonylag ritkának számít, és a higiénia elhanyagolása mellett például a HPV- vagy HIV-fertőzés is elősegítheti a kialakulását. Kezelése elsősorban sebészi úton történik, illetve korai stádiumában lézeres kezeléssel és a lokális kemo-, vagy immunterápiával is sikereket lehet elérni. ”A korszerű sebészi kezelésben egyre nagyobb teret hódít a szervmegőrző sebészet. Míg korábban az egész hímvesszőt el kellett távolítani egy daganat kialakulásakor, manapság már a szerv megmenthető” – emelte ki Dr. Nyirády Péter.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.