Az MIT-n végzett kutatás azt mutatta ki, hogy az RNS-t kötő fehérjék egy csoportja, az úgynevezett Musashi-fehérjék szabályozzák bizonyos rákok kialakulását, különösképpen az emlőrák egy típusát. Ezeknek a fehérjéknek a segítségével a rákos sejtek megváltoznak, és olyan állapotba kerülnek, amelyben gyorsabban tudnak osztódni.
A sejteknek ez a gyorsan osztódó állapota az embrionális fejlődésben és a rák kialakulásában egyaránt megfigyelhető. Mindmáig a biológusok úgy gondolták, hogy ennek az állapotnak a kialakulásáért kizárólag a TF-fehérjék a felelősek. A jelenlegi vizsgálatban azonban azt találták, hogy a kevéssé ismert, RNS-kötő Musashi-fehérjék képesek a sejtet ebben a gyorsan osztódó állapotban tartani - számolt be a Medical News Today .
A kutatásban azt vizsgálták meg, hogyan változik meg a gének működése, ha megváltozik a Musashi-fehérjék mennyisége a neurális őssejtekben. Azt találták, hogy a Musashi-fehérjék mennyiségének növekedésével a gének olyan állapotba hozzák a sejtet, amelyben az kevésbé kötődik a környezetében levő sejtekhez, így könnyen mozgathatóvá válik.
Ismeretes, hogy az emlőrák egyik típusában az EMT-átalakulás szintén végbemegy. A kutatók azt találták, hogy ezeknél a daganatoknál is jellemző a Musashi-fehéjék megnövekedett koncentrációja. Ezek a tumorok ugyan nem képeznek áttéteket, de igen agresszívek és gyorsan nőnek. Hogy igazolják, hogy a tumor gyors növekedését a Musashi-fehérjék okozzák, a tudósok az emlőráksejtekben laboratóriumi körülmények között lecsökkentették ezeknek a fehérjéknek a mennyiségét. Ekkor azt találták, hogy a sejtek kikerülnek a gyorsan osztódó hámszöveti állapotból. Ha pedig növelni kezdték a Musashi-fehérjék mennyiségét a mirigyhámszövetekben, akkor megindult a hámszövetté való átalakulás, amely a gyors szaporodásnak kedvez.
A Musashi-fehérjék normál esetben az embrionális fejlődés után már nem működnek; a rákos sejtek esetében azonban, úgy tűnik, újra aktivizálódnak. A kutatók szerint a Musashi-fehérjék jelenlétének kimutatása jó diagnosztikai eszköz lehet, azonban az ezt célzó gyógykezelésekről még korai lenne beszélni.