A melanóma a leggyakrabban előforduló bőrdaganat, ami a pigmentet termelő melanocitákból indul ki. Az esetek körülbelül 60 százalékában az ép bőrön, további 40 százalékban pedig egy meglévő anyajegy elfajulásából alakul ki.
Egyre gyakoribb előfordulásáért több tényező is felelőssé tehető, többek között a vékonyodó ózonréteg, a minket érő káros sugárzás, a szolárium népszerűsége, a stressz és a genetika is közrejátszhat. Bármi is álljon a betegség mögött, egy biztos: a melanóma vezető haláloknak számít a 20-30 éves korú nők körében a rákos megbetegedések között.
Magyarországon évente 1500-1700 új melanómás esetet regisztrálnak, amit a daganat természetére nézve nehéz elhinni: ez az a betegség ugyanis, ami látható helyen, a bőrön nő, azaz rendszeres ellenőrzéssel megelőzhető lenne.
A fekete halál
Bőrgyógyászhoz akkor kell fordulni, ha egy anyajegynek megváltozik a színe/mérete, elkezd viszketni, vérezni, ha nem szimmetrikus vagy szabálytalan a széle, egyenetlen a színe, illetve a szélessége meghaladja az 5-6 millimétert. Ezek a tulajdonságok jellemzik ugyanis az atipusos anyajegyeket, amik nagyobb rizikót jelentenek a rosszindulatúvá válás szempontjából, és minden esetben gyanakodni kell az újonnan keletkezett anyajegyekre is.
A szűrés életmentő! A melanoma egyre gyakoribb megbetegedés, erről a növekvő számadatok is árulkodnak. Míg az 1900-as évek elején 1500 emberre egy melanomás beteg jutott, addig 2010-ben 50 emberből egynél biztosan diagnosztizálják a bajt.
Ezért is fontos, hogy a és ellenőrzése mindig elsődleges szempont legyen. Napozás előtt fél órával használjunk naptejet, ezzel biztosítva a megfelelő fényvédelmet. Kerülni kell a hirtelen intenzív napfényt, és a kalap viselése mellett az UV-szűrős napszemüveg se maradjon otthon! Ez utóbbit sem szabad elbagatellizálni, ugyanis a melanoma a szem leggyakoribb daganata!
A rendszeres, évenkénti bőrgyógyászati szűrésre ugyanúgy menjünk el, akár egy tüdőszűrésre, fogorvosi vagy nőgyógyászati ellenőrzésre, hiszen így idejében megelőzhető a rosszindulatú elváltozás.
Ha felmerül a daganat gyanúja
A későn felfedezett, már áttétekkel is járó esetén az előbbi esethez képest az ötéves túlélési arány alacsonyabb, de a gyógyulási esélyek kemo- és sugárterápia mellett még ez esetben is jónak mondhatók.