Az emlődaganatok megfelelő kezelése szempontjából nagyon fontos, hogy korán felfedezzék a betegséget. Ennek jó eszköze a rendszeres, havonkénti önvizsgálat, melynek során a hölgyek maguk tapogathatják ki a kisebb-nagyobb eltéréseket.
A mellben megtalált csomók a legtöbbször nagy ijedtséget okoznak, ám az elváltozások 80 százaléka jóindulatú, nem rákos sejtburjánzás, de ennek eldöntése szakember feladata. Ezért bármit is fedezünk fel a mellünkben, mindenképpen azonnal forduljunk orvoshoz!
A jóindulatú elváltozásokat gyakran mindkét mellben megtalálhatjuk, és a jól kitapintható göböket akár enyhén el is tudjuk mozgatni a bőr alatt. A jóindulatú elváltozások hátterében találhatunk sérülés vagy fertőzés miatt bekövetkezett állagváltozást a szövetekben, gyulladásokat, de időnként bizonyos gyógyszerek is okozhatnak fájdalmat vagy éppen olyan eltéréseket, melyek kitapintható göbökként jelennek meg. Ezek kialakulhatnak a kötőszövetekben, a tejcsatornáknál, a zsírszövetben egyaránt.
A női mellre nagy hatással van a menstruációs ciklus : a hormonok hatására megváltozik a mell érzékenysége, mérete, állaga, és bizonyos esetekben, ha a mell szövetében ciszták vannak, azok is változóan reagálhatnak a bekövetkező hormonális változásokra. Ezért javasolják, hogy mindig ugyanabban az időben végezzük az önvizsgálatot, így ugyanis csak azokat az elváltozásokat vesszük észre, melyek tartósan ott vannak.
Akár mi magunk fedeztük fel az elváltozást , akár orvosi vizsgálat során találták meg, mindenképpen további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megállapítsák, mi okozta az elváltozást, illetve hogy jó- vagy rosszindulatú-e. Ez a diagnózis határozza meg természetesen a további lépéseket is.
Orvosi vizsgálat során kiderülhetnek a mell elváltozásai
A vizsgálatok során végezhetnek biopsziát (melynél sejtmintát vesznek az elváltozásból és ezt elemzik), mammogrammos, vagy ultrahangos vizsgálatot is. Ezek segítségével meg lehet például azt állapítani, hogy a göb folyadékkal teli-e. Emellett a kezelőorvos javasolhat vérvizsgálatot, vagy, ha a mell váladékozik, a váladék elemzését is.
A jóindulatú elváltozásokat különbözőképpen lehet kezelni, ám sok esetben semmilyen beavatkozás nem szükséges. A cisztákat egy vékony tű segítségével leszívhatják, más jellegű daganatokat pedig műtétileg távolíthatnak el. Amennyiben gyulladás vagy fertőzés miatt alakul ki a göb, gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.