Az őssejtek már eddig is az orvosi kutatások egyik fő területének számítottak, főként azért, mert a test más szerveivé képesek alakulni - jelen esetben érdekességük viszont az, hogy pseudomonas exotoxint (PE) képesek termelni, ez pedig egy olyan kémiai méreganyag, amely az agydaganat sejtjeivel végez - derült ez ki a sejtbiológiai szaklapban publikált anyagból.
Dr. Khalid Shah és társai egy olyan megoldáson gondolkodtak, amely révén a rákellenes vegyi anyagokat már a szervezetben lehet termelni - lehetőleg úgy, hogy a felezési idő előtt elérjék a tumort.
Shah azt nyilatkozta, mostanra sikerült először olyan őssejteket előállítani, amelyek nem esnek áldozatul az általuk termelt méreganyagoknak. A PE bármely sejtet képes amúgy elpusztítani, amelybe bekerül, így egy olyan változatot kellett kikísérletezni, amely csak a ráksejteket célozza meg .
A PE passzív marad mindaddig, amíg az őssejt belsejében van , mindezt pedig egerekkel tesztelték. Mielőtt a kísérletek emberekkel is folytatódnának, a kutatók olyan módszereket kívánnak kidolgozni, amelyekkel mind a PE-termelő, mind pedig más típusú rákellenes őssejtjeik képesek összehangolt támadást folytatni a betegség ellen.