A kissé erezett, gyöngyházfényű daganat közepén gyakran kifekélyesedik, és gyakran testnyílások közelében, sokszor az orron, fülön és a szemek körül alakul ki. A basalioma ritkán agresszív, elvétve ad áttéteket, azonban egyre korábbi életkorban jelenik meg az elváltozás, és sokesetben csoportosan jelentkezik a testen. Éppen ezért mindennél fontosabb a megelőzés.
A bőrdaganat basalioma változatában szenvedett a világbajnok bokszoló és életmód-tanácsadó Miló Viktória is, aki saját elmondása szerint részben fehér bőrtípusa, és túlzásba vitt szoláriumozási szokásai miatt lett bőrdaganatos. A bajnoknő testén 2009-ben, még Nyíregyházán fedezték fel a bőrrákot, majd három évig egyáltalán nem merészkedett a napra. "Annak idején furcsa pattanás jött ki a dekoltázsomon, ami néha visszahúzódott, majd ismét előbújt. Amikor elmentem az orvoshoz, ekcémát diagnosztizáltak. Kenegetnem kellett, ám a kinövés csak nem múlt el. Másfél-két év múlva már Budapesten éltem, és egy mellplasztikán vettem részt. Ám amikor az orvos meglátta az elváltozást, kikapcsoltatta a kamerát, és bejelentette: nagy a baj." Immáron hét éve, vették észre az életmód-tanácsadón az elváltozást, s másnap a bőrgyógyász kimetszette az elváltozást, majd a szövettan kimutatta a bőrdaganatot.
"Mivel a basalioma jellegzetes tulajdonsága, hogy nem képez áttéteket más szervekben, ezért amint eltávolították, minden jobbra fordult. Azóta nagyon óvatosan megyek ki a napra, és olyankor is az egész testfelületem be kell kennem 50 faktoros naptejjel." Bár a legendás sportbajnok több éve gyógyultnak tekinthető, a legelején háromhavonta vett részt onkológiai vizsgálatokon, jelenleg pedig évente kétszer jelentkezik az orvosnál. "Úgy érzem, annak idején sok mindent el is követtem azért, hogy kialakuljon ez a problémám. Hiába voltam kifejezetten fehér bőrű, sokszor leégtem, hiszen kifeküdtem napozni. Később, tizenévesen és huszonéves koromban akár heti akár kétszer, sőt háromszor is elmentem szoláriumba, hiába tiltották a szüleim. Amikor megtörtént a műtétem, az orvos azt mondta, hogy olyan a bőröm, mint egy 60 évesé."
Bár a basalioma kifejezetten a középkorúak betegsége, nem ritkán fiatalokat, sőt, gyermekeket is megtámad a kór. Ez az elváltozás a sötét bőrűeken sosem fordul elő, kizárólag a nagyon világos bőrűek tarthatnak tőle. Bizonyított továbbá, hogy a fény alapvető szerepet játszik a basalioma kialakulásában is. A korábban ártalmatlannak vélt UV-A sugárzás éppúgy kiválthatja, mint az UV-B vagy UV-C, ezért a szoláriumok használóit is fenyegeti a bőrrák kockázata.
A kezelésnél talán még fontosabb az időben történő felfedezése. Amennyiben veszélyes elváltozás van a testen, például növekvő anyajegyek vagy pigmentfoltok, azokat el kell távolíttatni, hiszen így nem alakulhatnak át rosszindulatú daganattá. A basalioma felfedezéséhez és kiszűréséhez a gyakorlott bőrgyógyász-onkológusnak leginkább rutinra van szüksége, ám manapság számos műszer is a szakemberek rendelkezésére áll. Mivel a leggyakoribb bőrdaganatról van szó, kiemelt fontosságú az anyajegyek és az újonnan képződő bőrelváltozások alapos vizsgálata. Mára már idejétmúlttá vált a szabály, hogy akkor forduljunk orvoshoz, ha nő az anyajegyünk. Helyette fogadjuk meg: minél korábban keressük fel a szakorvost, annál nagyobb az esélyünk a korai felismerésre és gyógyulásra.