A mellévese a szervezet működésében és a hormontermelésben is kulcsfontosságú szerepet tölt be. Átlagosan minden huszadik embernél alakul ki élete során daganat ebben a szervben, a rizikó pedig az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Ezeket a daganatokat gyakran csak véletlenül, a más betegségek gyanúja miatt elvégzett képalkotó vizsgálatokon fedezik fel – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében.
A felismerést tovább nehezíti, hogy az érintetteknél eléggé általános, más betegségekre is utaló tünetek lépnek fel, úgymint éjszakai izzadás, elhúzódó láz, fogyás és fáradékonyság. Előrehaladott állapotban a hasra vagy hátra lokalizált fájdalom is gyakori. Esetenként arcra és/vagy hasra történő hízás is előfordulhat, miközben a végtagok elvékonyodnak és a bőr is vékonyabb lesz. Nők körében jellegzetes tünet még az addig megszokottnál erőteljesebb szőrnövekedés is. Mindezek mellett sokféle más endokrinológiai tünetet is okozhat a daganat, ezért nagyon fontos, hogy mielőbb szakemberhez forduljunk.
Jó- vagy rosszindulatú?
A mellékvesekéreg-daganatok túlnyomó részben hormont nem termelő, jóindulatú elváltozások, amelyek közül némelyik még beavatkozást sem igényel. Azonban nagyon nehéz meghatározni, hogy jó- vagy rosszindulatú daganatot találtak-e az adott páciensnél. A fellelt daganat ugyan csak ritkán rosszindulatú, a mellékvesekéreg-rák egy meglehetősen agresszív betegség: az 5 éves túlélési esélye 30 százalék alatt van. Magyarországon egyébként évente nagyjából 15-20 rosszindulatú daganatos esetet azonosítanak.
„Jelenleg nincs olyan általánosan használható diagnosztikai eljárás, amely gyorsan és a beteg számára viszonylag fájdalommentesen segítségére lenne az orvosoknak a kórisme felállításában és a kezelés meghatározásában. Ráadásul a műtét utáni szövettani vizsgálatok is komoly szakértelmet és tapasztalatot igényelnek, és esetenként a patológusoknak is nehézséget okoz e daganatok szövettani vizsgálata. A műtét előtti mintavétel egyelőre nem számít rutineljárásnak, mivel a szövettani vizsgálat nehéz és kis mennyiségű mintából nem is megbízható. Ezt orvosolná a Semmelweis Egyetem Endokrinológiai Tanszékén működő kutatócsoportjának molekuláris biológiai felfedezése, amelyet 2022 őszén egyetemi innovációs díjjal ismertek el” – áll az intézmény közleményében.
A kulcs a mikroRNS-ekben rejtik
„Az innováció a műtét utáni szövetminta-analízist könnyíti meg. A kutatócsoportnak ugyanis sikerült 3 olyan mikroRNS-kombinációt azonosítania, amelyek a kivett mintából izolálva megbízhatóan jelezhetik a mellékvesekéreg-daganat jó- vagy rosszindulatúságát” – magyarázta dr. Igaz Péter, a kutatócsoport és az Endokrinológiai Tanszék vezetője. A Semmelweis Egyetemen egyébként már több mint négy évtizedes hagyománya van a mellékvese daganatos megbetegedéseivel kapcsolatos kutatásoknak, ezért is fordult a figyelem erre a kutatási területre.