Míg a 20. század elején általánosan elfogadott nézet volt, hogy a "nőknek a konyhában a helye", ahonnan maximum akkor jöhettek ki, ha a gyerekneveléssel akartak foglalatoskodni, addig ma egy 21. századi nőnek valóban szabad élete lehet. Kibontakoztathatjuk tehetségünket, építhetjük karrierünket - és persze egyensúlyozhatunk a munka és a család között. Az egyenjogúság ugyanis még ma sem tökéletes: egyrészt a nőknek gyakran kétszer annyit kell dolgozniuk a munkahelyükön, hogy bizonyíthassanak férfi kollégáik mellett (nem ritkán kevesebb fizetésért), másrészt a társadalomból még a mai napig nem kopott ki az elvárás, miszerint a nő feladata a háztartás vezetése és a gyereknevelés.
Amellett tehát, hogy a történelem során nőként talán sosem volt még ekkora szabadságunk, nem hogy csökkenne, hanem folyamatosan gyarapszik a mindennapi feladataink száma. Egyensúlyozunk a karrier és a magánélet között, gyereket nevelünk, odaadó társként, feleségként is megpróbálunk helytállni - csak egy valamiről feledkezünk meg. Saját magunkról, egészségünkről, jólétünkről. Hiába ugyanis a sikeres karrier, a boldog családi élet, ha saját magunkra nem figyelünk oda, és a folyamatos megfelelni vágyásunknak az egészségünk látja kárát. Az egészségünk pedig egyáltalán nem csak magunk miatt fontos: alapvetően meghatározza szeretteink életét is.
Legyünk tudatosak, tegyünk az egészségünkért!
Ma már valamilyen szinten divatos lett az egészséges életmód. Az interneten vagy éppen a női magazinok hasábjain temérdek cikket olvashatunk az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás fontosságáról - az elméleti alapokkal tehát már tisztában vagyunk, az olvasottak megvalósítása azonban egyáltalán nem könnyű feladat. Egy teljes életmódváltás ugyanis szervezést igényel, amelyben a család minden tagjának részt kell vennie és közösen tenni a változás érdekében.
De a helyes életmód csak az első lépés egészségünk megőrzésé érdekében. Fontos lenne, hogy a betegségek korai felismerése és a gyógyulás érdekében rendszeresen részt vegyünk kifejezetten nőknek szóló szűrővizsgálatokon is. Ezekre a különféle szűrővizsgálatokra ma már a magánegészségügyi szektor is egyre több lehetőséget nyújt, ám az adatok szerint a magyar lakosság kis százaléka él csak vele. Rendszeres szűrés nélkül viszont a daganatos betegségek nagy része csak előrehaladott állapotban fedezhetőek fel, ilyenkor pedig a betegek sokszor már menthetetlenek. Ebben a témában a legutóbbi OECD adatok is igen lesújtó képet festenek: Magyarországon a daganatos megbetegedések jelentik a halálozásért felelős egyik legnagyobb betegségcsoportot (átlagosan minden negyedik magyar beteg rákban hal meg), az OECD vizsgált országainak listáján pedig ezen a téren egyedül Mexikó szerepel rosszabbul nálunk.
A statisztikákon csak mi tudunk javítani, hiszen saját életünkért elsősorban mi magunk vagyunk a felelősek. Nem elég elméletben tisztában lennünk az egyes betegségek kockázati tényezőivel, családunk, boldogságunk, saját magunk miatt, no meg nőiességünk megőrzése érdekében igenis tennünk is kell a megelőzés érdekében. Legyünk tudatosak, és már ma gondoljunk a jövőnkre: előzzük meg a bajt egy egészségesebb élettel és rendszeres szűrésekkel.