Mit mutat a mammográfia?

A mellrák évente mintegy 2500 nő életét követeli Magyarországon. Ennek elkerülése érdekében gyanús elváltozás esetén mammográfiás szűrést írhat elő a szakorvos. Mi az, mit látunk a leleten és mikor kell igénybe vennünk?

A mammográfiás vizsgálatokkal viszonylag korán lehet a tumoros elváltozásokat diagnosztizálni, így a kezelések is sokkal nagyobb sikerrel járhatnak. Ugyanakkor nemcsak a rákos daganat, hanem egyéb rendellenesség kimutatására is alkalmas ez a szűrőmódszer, ezért is ajánlják a rendszeres vizsgálatot már 40 év felett is.

Mi az a mammográfia?

Alacsony energiájú ionizáló sugárzásos vizsgálat, amellyel az emlő abnormalitásait vizsgálják. Ezzel szemben az ultrahang csak “kisegítő módszer” és az ultrahanghullámok visszaverődési tulajdonságait kihasználva készít felvételt az emlőkről. Házi- vagy szakorvos két okból írhatja elő a vizsgálatot: vagy azért, hogy a panaszmentes nők szűrővizsgálatként megbizonyosodhassanak egészségi állapotukról, vagy azért, hogy az emlő már észlelhető rendellenességeit lehessen diagnosztizálni: ezek lehetnek csomók (vagy a már korábban tapasztalt csomók méretváltozásai), fájdalmak , bőrelváltozások, mellbimbó-vastagodások vagy mellméretváltozások.

A mammográfia segít megállapítani, hogy az észlelt daganat jó- vagy rosszindulatú

Hogyan zajlik a mammográfiás vizsgálat?

A vizsgálatok álló helyzetben (állapottól függően ritkán ülve) speciális röntgen berendezéssel történnek. A röntgen gép elé kell állni és az emlőt rá kell helyezni a röntgen filmet tartalmazó felületére. A jó képminőség, valamint a sugárterhelés csökkentése érdekében a felvételek alatt az emlőt egy speciális műanyag lemez segítségével összenyomják. A vizsgálatra legalkalmasabb időpont a még menstruáló nőknél a menstruációs ciklus második hete (de a vizsgálat bármely időpontban végezhető).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit látunk a mammográfiai leleten?

A mammográfiás lelet a ráktumorok mellett más rendellenességekre is rámutathatnak. Ha daganatot észleltek, azok mérete és kontúrja alapján a radiológus képes megmondani, hogy fennáll-e rákveszély, vagy jóindulatú daganatot találtak. Ezt viszonylag könnyű eldönteni, mivel a ráktumorok szabálytalan formájúak, cikkcakkosabb, szaggatottabb testhatárokkal, a jóindulatú daganatok pedig körkörösebbek, egyértelmű, gömbölyű testre utaló testhatárokkal.

Emellett kalciumlerakódásokat vagy meszedéseket is lehet észlelni, fehér foltként láthatjuk a mammográfiás eredményeken: ezeket sejtkilökődések, gyulladások és trauma okozhatja.

Ezeknek két fajtája van: a mikro-, illetve a makromeszesedés. A makromeszesedések nevükből is adódóan nagyok, főként az öregedés miatt jelentkeznek, általában nem járnak rákos megbetegedéssel. A mikromeszesedések viszont nagyon apró kalciumlerakódások, amelyek olyan területeken találhatók, ahol gyorsan osztódó sejtek találhatóak, ez pedig könnyen lehet a mellrák indikátora.

A mellszövet sűrűbbnek mutatkozó területeiben több mirigy van, mint zsírszövet. Ezen területeken a daganatok és a meszesedések nehezebben észlelhetőek.

Mikor menjünk mammográfiára?

Első körben kérdezzünk meg egy szakorvost! Annak ugyanis nincsen megállapított szabálya, hogy a rutinszerű szűréseket mikor érdemes elkezdeni: az amerikai megelőzési egészségügyi szervek szerint az 50-74 éves nőknek kétévente kellene, az 50 év alattiaknak pedig csak akkor, ha orvosuk ezt javasolja. Az amerikai ACS rákügyi társaság ennél alaposabb programot javasol: szerintük a nőknek már 40 éves korukban el kellene kezdeniük szűrővizsgálatot csináltatniuk, ezt pedig 1-2 évente meg kellene ismételniük.

A veszélyeztetett nők esetében a vizsgálatok természetesen hamarabb kezdődhetnek és MRI-vizsgálatokkal is kombinálhatók, ha az orvos ezt javasolja. Ha mellimplantátumunk van, ezt mindenféleképpen közölnünk kell orvosunkkal, majd a mammográfiát lefolytató intézménnyel.

Fontos hangsúlyozni: az otthoni mellvizsgálat nem helyettesíti a mammográfiás, illetve klinikai mellvizsgálatot!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.