A női emlőrák hazánkban a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése. Az előfordulások száma évről évre nő, és mind fiatalabb korosztályt érint. A rákbetegség okát még nem ismerjük, bár egyre többet tudunk róla (az emlőrákok kb. 5%-a öröklődik, szerepet játszanak bizonyos környezeti és életmódi tényezők, pl. a szoptatás kisfokú védelmet jelent ellene, stb.), ezért elsődleges megelőzés egyelőre nem lehetséges. Teljesen tehetetlenek vagyunk-e, fogadjuk sorscsapásként, fenyegető halálos ítéletként a mellrákot? Szó sincs róla.
Az emlőrák korai felismerése, a másodlagos megelőzés életet ment. Ha az emlőrákot időben, korai stádiumban fedezzük fel, az esetek legnagyobb részében gyógyítható, és általában nem is igényli az emlő teljes eltávolítását.
A korai felismerés legjobb módszere a röntgenvizsgálat, ún. mammográfiával végzett szűrővizsgálat. Erre hazánkban egyre több helyen mód van, számos központban az érintett korosztály (45-65 év között) asszonyait levélben behívják a vizsgálatra. Nyugat-európai adatok szerint, ha egy nagyobb területen az asszonyok több mint 65-70%-a részt vesz a szűrővizsgálaton, néhány éven belül a rák halálozása jelentősen, legalább 30%-kal csökken. Ésszerű és várható tehát, hogy hazánkban is minél többen éljenek ezzel a lehetőséggel. Sajnos nem így van. A meglévő szűrőállomások adatai meglepőek és szomorúak. A legmagasabb megjelenési százalék a budapesti Szent János Kórház Emlőcentrumában van, de itt is csak a behívottak 52%-a jelentkezik.
Mind a mammográfiás szűrővizsgálatról, mind az emlő önvizsgálatáról felvilágosítást kaphat a következő helyen:
Magyar Rákellenes Liga (06-1)202-4017, (06-1)212-9255