A Miami Egyetem rákközpontjának orvosai egy 97 éves laphámsejtes karcinomás nő betegnél próbálkoztak az újfajta terápiával: a Gardasil nevű 9 komponensű HPV-vakcinát fecskendezték be a daganatba. A kezelés nyomán valamennyi daganat teljesen és gyorsan eltűnt. A kezelőorvos, Anna Nichols először két adag oltóanyagot adott be a beteg karjába. Hetekkel később újabb adagokat, ezúttal már közvetlenül a daganatba fecskendezve. A kezelést négyszer végezték el egy 11 hónapos időszak alatt. Alig egy évvel az után, hogy az első vakcinát bejuttatták a daganatba, az összes kezelt daganat eltűnt.
Sőt egy kétéves kezelési időszak után nem újult ki a bőrrák . "Meglepődtünk azon, hogy a beteg valamennyi daganata visszafejlődött, még olyanok is, amelyekbe közvetlenül nem juttattunk HPV-vakcinát. Ilyen kezelésről még soha senki nem számolt be" - hangoztatta Nichols. Az orvos hangsúlyozta, hogy számos kérdés megválaszolatlan maradt, és több kutatást terveznek annak megerősítésére, hogy az oltóanyag valóban hatékony a laphámsejtes karcinoma ellen. Az sem világos, hogy hasonlóan hatékonynak bizonyul-e a bőrrák más típusai ellen - tette hozzá.
A humán papillomavírus (HPV vagy Human Papillomavirus) egy DNS-víruscsoport, amely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. A kutatók már több mint 170 humán papillomavírus-típust azonosítottak. Egyik csoportjuk csak jóindulatú hámelváltozást okoz, egy másik viszont rák előtti állapotot és rosszindulatú daganatok kialakulását segítheti elő. A HPV okozta bőrfertőzések igen gyakoriak, a nem rákos jellegű sejtburjánzások a szemölcsök. A HPV-fertőzés a világ egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegsége. Két oltás is létezik ellene, amelyeket a HPV néhány fajtája ellen fejlesztettek ki.