1. Cigarettázás
A férfiak tüdőrákjának 85 %-át , a nők tüdőrákjának 75 %-át okozza a cigaretta. Nem dohányosok között a tüdőrák előfordulási aránya rendkívül ritka, ill. ezen esetekben gyakran más szerv rákjának tüdőáttétjét tartják tüdőráknak, mivel az elsődleges daganat még nem deríthető fel.
Szoros összefüggés mutatható ki a megbetegedés előfordulási gyakorisága, a dohányzással töltött évek száma, a naponta elszívott cigaretták száma, a cigaretta kátrány- és nikotintartalma között. A cigarettapapír égésekor rengeteg rákkeltő anyag keletkezik. Gyakorlatilag nincs kevés vagy gyenge dohányzás, és késő a betegség megjelenésekor abbahagyni.
2. Pipázás és szivarozás
A pipa és a szivar kisebb rákveszéllyel jár, mégis károsabb, mint a nem dohányzás. Ezek a szenvedélyek magasabb kockázatot jelentenek a szájüreg, a nyelőcső, a gége rákjainak megjelenése szempontjából.
3. Ipari tényezők
Bizonyos vegyszerekkel és ásványokkal rendszeresen érintkezők között gyakrabban fordul elő a tüdőrák, mint az átlagnépességben. Ilyenek az azbeszt, a nikkel, a króm, a széngáz, a mustárgáz, az arzén vagy a vinil-klorid. A radon, amellyel az uránbányászat és -feldolgozás során kerülhet az ember érintkezésbe, bizonyítottan rákkeltő hatású. Azoknál az azbesztmunkásoknál, akik emellett még dohányoznak is, a tüdőrák előfordulása 60-szor gyakoribb. Nem hallgatható el az azbeszt rosszindulatú mellhártyadaganatot okozó hatása sem, amely ebben a közegben gyakrabban fordul elő, mint a tüdőrák.
Számos tudós kiáll még a közlekedés okozta légszennyezés, a kozmikus sugárzás káros hatása mellett, ezek a feltételezések azonban további bizonyításra szorulnak.
4. Passzív dohányzás
Az utóbbi évek szakirodalma egyre többet foglalkozik a témával. A "másodkézből kapott" behatás is komoly rizikófaktort jelent. A passzív dohányzás kisebb koncentrációt, de egy dohányos környezetben gyakorlatilag állandó expozíciót jelent.
Számos közlemény foglalkozik a dohányzó házastársának veszélyeztetettségével. Dohányozni, önmagunk egészségét kockára tenni emberi jog. Nem dohányzót, beteg embert dohányfüstnek kitenni bűn, amelyre még nincs vonatkozó törvény (reményeink szerint hamarosan lesz). A dohányzás, ha nem is az emberölés egyik nagyon agyafúrt formája, de a súlyos veszélyeztetés kategóriába tartozó bűncselekmény. Őszinte szavak a tüdőrákról I.
Őszinte szavak a tüdőrákról III.
Őszinte szavak a tüdőrákról IV.
Őszinte szavak a tüdőrákról V.
Őszinte szavak a tüdőrákról VI.