Új eljárással kezelik a prosztatarákos betegeket Szegeden

Országosan egyedülálló terápiával tudja meghosszabbítani az előrehaladott stádiumú prosztatarákos betegek túlélését az Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Nukleáris Medicina Intézete.

A prosztatarák gyógyítására eddig alapvetően hormonterápiát, különböző kemoterápiás szereket és besugárzást alkalmazták. Ezeket egészíti ki egy új, radioizotópos kezelés – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében az SZTE. A Nukleáris Medicina Intézetben dr. Besenyi Zsuzsanna és dr. Farkas István már el is végezte az első hazai radioiligand kezelést, amely új utat nyit a prosztatarákban szenvedő betegek ellátásában.

„Mind a diagnosztika területén, mind a terápiában új lehetőséget nyitott, hogy most már a prosztatarákra jellegzetes biokémiai eltéréseket is meg lehet jeleníteni megfelelő izotópos jelöléssel. Ha olyan radioizotópot használunk megfelelő molekulához kötve, amelynek terápiás (sejtroncsoló) hatása van, akkor nagyon specifikusan tudjuk kezelni a prosztatarák áttéteit (csont, nyirokcsomó, lágyrész és egyéb szervek). A 177-lutécium PSMA (prosztata specifikus membrán antigén) terápia a betegeket nem terheli meg, mellékhatással alig kell számolni” – mutatott rá prof. dr. Pávics László, az intézet vezetője.

prof. dr. Pávics László, az SZTE Nukleáris Medicina Intézet vezetője
Prof. dr. Pávics László, az SZTE Nukleáris Medicina Intézet vezetője. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A professzor a legfrissebb tanulmányokra hivatkozva kijelentette: körülbelül nyolcezer prosztatarákos ember eredményeit vizsgálták, és egyértelműen megállapítható, hogy a betegek több mint 50 százaléka már az első kezelésre jól reagált. Továbbá 80 százalékuk esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.

A radioizotópos prosztatadaganat-terápia intravénásan beadott infúzió formájában történik, jelenleg 2-3 napos kórházi tartózkodással jár. A jövőben a tervek szerint akár ambulánsan is végezhető lesz. Hathetente hat ciklust alkalmaznak, de a kezelések száma szükség szerint növelhető. Egyelőre az SZTE Nukleáris Medicina Intézetében NEAK-támogatással három beteget kezelnek az új módszerrel, közülük ketten már felvették az első kezelést, ők jól vannak – közölte Pávics professzor. Hozzátette, a radioizotópos terápia nem váltja ki az egyéb kezeléseket, hanem egy plusz lehetőség, amely megnyújtja a progressziómentes túlélést és javítja az életminőséget, olyan páciensek esetében is, akiknek előrehaladott, kiterjedt betegsége van.

Borítókép: illusztráció, Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +8 °C

Az északkeleti, keleti országrészben legfeljebb átmeneti felhősebb időszakok fordulhatnak elő, itt már csapadék sem valószínű, míg hazánk nyugati, délnyugati felén csak délután indul határozott csökkenésnek a felhőzet északkelet felől, és ezzel együtt ott is csökken a csapadékhajlam. Az északi, északkeleti szelet a keleti országrészben, valamint a Nyugat-Dunántúlon sokfelé kísérik erős, néhol viharos lökések, majd az esti óráktól veszít az erejéből a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 23 fok között valószínű, a tartósabban felhős nyugati tájakon lesz a hűvösebb, míg délen, délkeleten a melegebb idő. Késő este 9 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Vas
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra