A Cancer Research UK, a rák elleni kutatással foglalkozó non-profit szervezet bejelentette, hogy a Barts Rákkutató Intézetben felfedezték: egy a véredényekben lévő kulcsfontosságú molekulát megcélozva, jelentősen javíthatják a rákkezelések hatékonyságát. A kutatás eredményeit a világ egyik legtekintélyesebb tudományos folyóiratában, a Nature-ben közölték a tudósok.
Azt a molekulát bénítják meg a kutatók, amit a rák tulajdonképpen gátként "használ" a jelenlegi terápiákkal szemben - összegzi a tudományos eredmény lényegét a Medical Xpress .
A Barts Rákkutató Intézet a londoni Queen Mary Egyetem részlege, ahol most egy külön kutatócsoport érte el a meglepő eredményeket. Azt a molekulát tekintették célpontjuknak, amelynek a szerepe az, hogy kemoterápia vagy sugárterápia után a test helyreállító mechanizmusait beindítsa. Az FAK (fokális adhéziós kináz) nevű molekula azután jelez, hogy a kemoterápia vagy a sugárterápia révén károsítják a ráksejtek DNS-ét, és ezzel elpusztítják a tumoros sejteket.
Most a kutatók kísérleti körülmények között egerekben eltávolították az FAK-t azokból a véredényekből, amelyek melanóma (súlyos bőrrák) vagy tüdőrák nyomán jöttek létre. Mind kemoterápiás, mind pedig sugárkezeléses metódusok alkalmazása után hatékonyabb tumorölő hatást regisztráltak a tudósok.
Az állatkísérleteken kívül a kutatók limfómás betegek rendelkezésükre álló kezelési adatait is áttanulmányozták. Itt is azt tapasztalták, hogy a véredényeikben alacsonyabb szintű FAK-val rendelkezők nagyobb valószínűséggel mutattak komplett remissziót. Azaz a rák elleni terápia az esetükben szintén nagyobb eséllyel volt sikeres.
Mindez azt jelenti, hogy az FAK-val szemben a jövőben kifejlesztett gyógyszerekkel hatékonyabban kezelhetők lehetnek a daganatos megbetegedések, és kiújulásuk valószínűsége is csökkenthető.
A Barts Rákkutató Intézetben dolgozó Dr. Bernardo Tavora, a tanulmány vezető szerzője szerint a saját testünk "félreértés" miatt védi még a ráksejteket is a sugárterápia és a kemoterápia következményeitől. Az FAK kivonásával nem a rákot gyógyítjuk , hanem a rákkezelést akadályozó gátat távolítjuk el - magyarázta a kutató.
Dr. Kat Arney, a Cancer Research UK kommunikációs menedzsere hangsúlyozza, hogy a mostani kutatás csak egérkísérletekre terjedt ki, de reményt adhat arra, hogy a rák gyógyítása a jövőben hatékonyabbá válik.