Az alkohol és a rák összefüggéseinek java részére az orvosok a Fanconi-anémia nevű genetikai betegség tanulmányozásával jöttek rá. A betegség 350 ezer újszülöttből egyet érint; a betegségre olyan génhibák jellemzőek, amelyek a DNS-javításban fontos szerepet játszó fehérjéket érintenek. A felhalmozódó hibás DNS pedig megnöveli a leukémia és a fej-nyaki rákok kialakulásának az esélyét. Ugyanúgy, ahogyan az alkohol okozta rákok esetében, a Fanconi-anémiásoknál is a rák okozója a csak részben lebontott alkoholmolekula.
A fej-nyaki rákok epidemiológiája azt mutatja, hogy ezeknek a betegségeknek a kialakulásában szerepet játszik az alkohol. Ugyanakkor az is kiderül, hogy nem mindegy, milyen típusú alkoholos italt fogyasztunk: a vörösbor-fogyasztók közül kerül ki a legkevesebb ilyen rákos eset. Úgy tűnik tehát, hogy a vörösbor tartalmaz olyan anyagot, amely képes ellensúlyozni az alkohol rákkeltő hatását.
A vörösbor tartalmaz olyan anyagot, amely képes ellensúlyozni az alkohol rákkeltő hatását
Minél többet iszik valaki, annál több sérült DNS halmozódik föl a sejtjeiben, ami megnöveli a rák kialakulásának az esélyét. Ugyanakkor a vörösborban, illetve a szőlő héjában található rezveratrol eltávolítja azokat a sejteket, amelyek a leginkább sérült DNS-t tartalmazzák (tehát amelyek a leginkább valószínű, hogy rákos sejtekké váljanak). A szervezetnek persze vannak saját javító folyamatai is, de ha valaki túl sok alkoholt fogyaszt, ezek nem győzik eltávolítani a hibás DNS-ű sejteket, így a hibák halmozódnak. A rezveratrol eltávolítja a hibás DNS-ű sejteket, azaz rákellenes hatása van.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a vörösbor csodaszer, és a korlátlan fogyasztása nem jelent veszélyt - figyelmeztetnek a kutatók. Azt sem mondhatjuk, hogy az alkohol rákkeltő hatását a rezveratrol kiegyenlítené. A jövőben Sclafani és kollégái azt fogják megvizsgálni, hogy mennyiben használható a rezveratrol gyógyszerként a fej-nyaki rákok kialakulásának megelőzésében.
Az eredményekről a Medical News Today számolt be.