Rákkeltő és rákellenes hatása is van a vörösbornak

A vörös szőlő héjában, illetve a vörösborban található rezveratrol nevű anyag védelmet nyújthat a daganatok kialakulásával szemben - annak ellenére is, hogy a vörösborban található alkohol rákkeltő hatású.

Az alkohol és a rák összefüggéseinek java részére az orvosok a Fanconi-anémia nevű genetikai betegség tanulmányozásával jöttek rá. A betegség 350 ezer újszülöttből egyet érint; a betegségre olyan génhibák jellemzőek, amelyek a DNS-javításban fontos szerepet játszó fehérjéket érintenek. A felhalmozódó hibás DNS pedig megnöveli a leukémia és a fej-nyaki rákok kialakulásának az esélyét. Ugyanúgy, ahogyan az alkohol okozta rákok esetében, a Fanconi-anémiásoknál is a rák okozója a csak részben lebontott alkoholmolekula.

Hogyan lesz valaki alkoholista? A kialakult alkoholizmus visszaesésekkel gyógyuló betegség. Megelőzni fokozatos kialakulása és a velejáró problématagadás miatt nagyon nehéz. A prevenciót nehezíti, hogy mi, magyarok - sajnos - alkoholizáló társadalomban élünk. Kattintson a részletekért ! Az alkohol lebontásának első lépésében acetaldehid keletkezik - mielőtt az aldehid-dehidrogenáz (ALDH, az acetaldehidet bontó enzim) segítségével ecetsavvá bomlana. Az acetaldehid karcinogén anyag, DNS-hibákat okoz, ami a Fanconi-anémiásoknál megnöveli a rák kialakulásának kockázatát, ugyanis náluk a DNS-javító mechanizmusok nem működnek. Ha valakinek az ALDH-szintje is alacsony, vagy hiányzik a szervezetéből ez, az alkohol lebontásához szükséges anyag, akkor a rák kialakulásának még nagyobb az esélye. "Ha valaki sokat iszik, az acetaldehid felhalmozódhat" - mondja a kutatás egyik vezetője, Robert Sclafani, a coloradói egyetem munkatársa.

A fej-nyaki rákok epidemiológiája azt mutatja, hogy ezeknek a betegségeknek a kialakulásában szerepet játszik az alkohol. Ugyanakkor az is kiderül, hogy nem mindegy, milyen típusú alkoholos italt fogyasztunk: a vörösbor-fogyasztók közül kerül ki a legkevesebb ilyen rákos eset. Úgy tűnik tehát, hogy a vörösbor tartalmaz olyan anyagot, amely képes ellensúlyozni az alkohol rákkeltő hatását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vörösbor tartalmaz olyan anyagot, amely képes ellensúlyozni az alkohol rákkeltő hatását

A vörösbor tartalmaz olyan anyagot, amely képes ellensúlyozni az alkohol rákkeltő hatását

Minél többet iszik valaki, annál több sérült DNS halmozódik föl a sejtjeiben, ami megnöveli a rák kialakulásának az esélyét. Ugyanakkor a vörösborban, illetve a szőlő héjában található rezveratrol eltávolítja azokat a sejteket, amelyek a leginkább sérült DNS-t tartalmazzák (tehát amelyek a leginkább valószínű, hogy rákos sejtekké váljanak). A szervezetnek persze vannak saját javító folyamatai is, de ha valaki túl sok alkoholt fogyaszt, ezek nem győzik eltávolítani a hibás DNS-ű sejteket, így a hibák halmozódnak. A rezveratrol eltávolítja a hibás DNS-ű sejteket, azaz rákellenes hatása van.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a vörösbor csodaszer, és a korlátlan fogyasztása nem jelent veszélyt - figyelmeztetnek a kutatók. Azt sem mondhatjuk, hogy az alkohol rákkeltő hatását a rezveratrol kiegyenlítené. A jövőben Sclafani és kollégái azt fogják megvizsgálni, hogy mennyiben használható a rezveratrol gyógyszerként a fej-nyaki rákok kialakulásának megelőzésében.

Az eredményekről a Medical News Today számolt be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.