Már két éve, hogy visszaverődéses - "meztelen" - szkennereket telepítettek számos repülőtéren, de az érdeklődés a gépek működése iránt még mindig elég magas, írja a Radiológia Blog a 2013-as ECR (European Congress of Radiology) kapcsán. Milyen veszélyek leselkednek ránk, ha gyakran utazunk, és így sokszor világítanak át bennünket biztonsági okokból?
Egy kis technikai háttér
Mint azt a blog írja, kétféle biztonsági szkenner létezik: a visszaverődéses szkennerek, amelyek röntgensugarat (ionizáló sugárzás) használnak, és a mikrohullámot használó szkennerek.
Előbbiek alapja, hogy detektálják a testfelületről visszaverődő röntgenfotonokat, és két oldalról vizsgálják az utast. A mikrohullámú szkennerek rádióhullámokat alkalmaznak milliméteres hullámhosszokon, melyek áthatolnak a ruházaton és elég rövid hullámhosszok segítségével felfedik a kis, rejtett tárgyakat.
Mekkora terhelés ér minket?
Egy visszaverődéssel működő röntgen szkennerből származó effektív sugárdózis az utazókra nézve körülbelül 0,05 μSv és 0,1 μSv terhelést jelent, amely kevesebb, mint két perc repülőútnak felel meg utazómagasságon - állítja Dr. Peter Vock, a radiológia emeritusz professzora és a svájci Bern városi Diagnosztikai, Intervenciós, és Gyermek Radiológiai Intézet korábbi elnöke - idézi a bejegyzés.
Egy óra légi utazás körülbelül 40-80 visszaverődéses vizsgálattal egyenlő, egy mellkas-röntgenfelvétel 1.000-2000 szkennel, a CT-vizsgálat pedig 50.000-100.000 szkennel, tette hozzá. Figyelembe véve azonban az éves biztonsági vizsgálatok számát - kb. 1 milliárd csak az Egyesült Államokban - fennáll annak a lehetősége, hogy a szűrt utasok közül 15 emberben daganat alakuljon ki - mondta egy másik előadó, PhD. John Damilakis , a görög Krétai Egyetem orvosi fizika tanszékéről.
Továbbá felvetődik a kérdés, hogy a visszaverődő röntgensugarak hogyan hatnak a gyermekekre és csecsemőkre, akik sokkal érzékenyebbek az ionizáló sugárzásra, valamint, hogy hogyan érintettek a különböző szervek, tette hozzá Damilakis.
Miért lenne érdemes mérlegelni a visszaverődéses szkennerek kockázatát és előnyeit a szakembereknek? Miért tiltották be a visszaverődéses szkennereket az Unió országaiban? Olvasson tovább a Radiológia Blogon!