Magyarországon évente körülbelül négyszáz nő hal meg méhnyakrák miatt. A betegség egyik fő kiváltó oka a humán papillomavírus ( HPV ), amely a daganatok 99 százalékában kimutatható. A vírus ellen létezik védőoltás, amelyet itthon 2014 óta iskolai oltási programban népszerűsítenek, és ingyenesen igényelhető azoknak a lányoknak, akik betöltötték a 12. életévüket és szeptemberben kezdték meg az általános iskola 7. osztályát. A 2017-18-as tanévben azonban 10 ezer leány szülője nyilatkozott úgy, hogy nem él a lehetőséggel - írja a vg.hu .
Csökkenő, de még mindig kiemelkedő átoltottság
A mostani tanévben a jogosultak csaknem háromnegyede (74,7 százalék) igényelte a védőoltást. Ez némi csökkenés a korábbi évekhez képest: a 2016-17. évi kampányban az átoltottság 75,7 százalék volt. 2015-16-ban a hetedikes lányok szüleinek 74,8 százaléka kérte a HPV-oltást, 2014-15-ben pedig 77 százalék volt ez az arány - válaszolta a minisztérium a Világgazdaság kérdésére. A hazai számadatok viszont még így is kimagaslóak világviszonylatban, hasonlóan magas átoltottsági arányt egész Európában csak Portugália és az Egyesült Királyság tud felmutatni.
A nemzeti védőoltási programba bekerült vakcina 93 százalékot meghaladó védelmet nyújt a méhnyakrák ellen a korábban HPV-vel nem fertőzött lányoknál. A daganatért legnagyobb arányban a HPV 16-os és 18-as vírustörzse a felelős, de a méhnyak-daganat szempontjából veszélyes lehet a 31-es, 33-as és a 45-ös törzs is. A Világgazdaság információi szerint 2018 szeptemberétől már kilenckomponensű hatóanyaggal oltják a HPV-fertőzés elleni iskolai oltási programban a hetedikes lányokat, ami még hatékonyabban védhet a daganat ellen.