Szippantásteszt mutathatja ki a prosztatarákot

Sikerült azonosítani a molekulákat, amelyek valószínűleg felelősek a prosztatarák szagáért, ez pedig megnyithatja az utat a "szippantásos" tesztelés előtt. Ezzel helyettesíthetik a sokakban rettegést kiváltó biopsziás eljárásokat.

A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatos betegség a férfiak körében, a korai felismerés pedig kritikus a hatásos kezelésben. Csakhogy a diagnózis gyakran állítja kihívások elé az orvosokat. Egy új kutatás azonban komoly előrelépést hozhat a betegség egyszerű felismerésében.

A jelenlegi szűrővizsgálatok során a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét mérik a vérben annak meghatározása érdekében, hogy szükséges-e a prosztatából biopsziával mintát venni. Az emelkedett PSA-szint azonban gyakran nem rákos eredetű, ezért a teszt elég nagy hibahatárral dolgozik, és szükségtelen beavatkozásokhoz is vezethet. Ezért az orvosok a végbélen keresztül betapintásos eljárással is ellenőrzik a prosztata felszínét a diagnózis megerősítéséhez.

kutya
Egy képzett kutya nagy biztonsággal képes kiszagolni a prosztatarákot. De készül már a műorr is.

Egy nemrégiben elkészült amerikai tanulmány szerint azonban a biopszián átesők körülbelül 60 százalékánál így is szükségtelen a beavatkozás. Amanda Siegel, a tanulmány egyik szerzője kijelentette: "Reméljük, hogy kutatásaink segítenek az orvosok és a betegek számára jobb döntést hozni, hogy szükséges-e biopszia , és hogy elkerüljék az indokolatlan vizsgálatokat."

A kutatás Mangilal Agarwal projektvezető szerint azon alapult, hogy képzett kutyák 97 százalékos pontossággal képesek kiszagolni a prosztatarákot. A csapat már elkezdett dolgozni egy olyan eszközön, amely észleli a hipoglikémiát egy személy légzésének elemzésén keresztül, ahogy erre a kutyák is képesek voltak. Agarwal és Siegel az Indiana University és a Purdue University integrált nanorendszereket fejlesztő intézetében és a Richard L. Roudebush orvosi központban dolgozik, ahol szeretnének egy "szagazonosításon" alapuló eszközt kifejleszteni a prosztatarákra is. "Ha a kutyák kiszagolhatják a prosztatarákot, akkor nekünk is képesnek kell lennünk rá" - mondta Siegel.

Ehhez azonosítani kellett a szagmolekulákat, amelyek a prosztatarákot jellemzik. Ehhez száz, biopszián átesett férfitől vett vizeletmintát dolgoztak fel. A stabil összetételűvé tett vizeletminták felett a levegőben található illékony szerves vegyületek azonosítására gázkromatográfiás tömegspektrometriá t használtak. Ez a módszer lehetővé tette a kutatók számára, hogy a prosztatarákban szenvedő betegek 90 százalékánál jelenlévő molekulák kis csoportját azonosítsák.

A prosztatarák egyik fő veszélye abban rejlik, hogy sokáig tünetmentesen lappang a beteg szervezetében, amikor pedig fény derül rá, már kisebb a teljes gyógyulás esélye. Milyen tünetekre kell figyelnünk, hogyan zajlik a vizsgálat, milyen kezelések állnak rendelkezésre? Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jövőben nagyméretű tesztelést terveznek az eredmények hitelesítéséhez. A vizsgálat során meghatározták a molekuláris azonosítókat (szignatúrákat), hogy az eredményeket összehasonlíthassák a képzett kutyák alkalmazásával kapott eredményekkel.

Dr. Siegel és Agarwal állítják, hogy tesztjeik az elkövetkező években már az orvosok rendelkezésére állhatnak. Úgy gondolják, hogy egy ideig a mintákat még laborba kell küldeni elemzés céljából, de a végső cél, hogy már az orvos rendelőjében működhessen az érzékelőeszköz.

Forrás: mdlinx.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra