A tüdődaganatos betegek terápiájának eredményességében is áttörést hoztak az immunonkológiai kezelések, amelyek megkétszerezték a túlélés esélyét – idézi a Magyar Tüdőgyógyász Társaság (MTT) és az MSD Pharma Hungary Kft. közös kutatásának eredményeit a Medical Online.
Jelentős áttörést hozott az immunonkológia
A tüdőrák a leggyakoribb daganatok között szerepel Magyarországon, évente tízezer új tüdőrákos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, 8500-9000 magyar pedig meghal a kór következtében – sorolta az adatokat egy keddi budapesti eseményen Bogos Krisztina, az MTT aktív vezetőségi tagja. Míg korábban elsősorban a sebészeti beavatkozás jelentette a tüdőrák gyógyítását, majd ehhez később társultak kiegészítő gyógyszeres és sugárterápiák, a monoklonáris antitestek felfedezése nyomán olyan kezelések is meghonosodhattak, amelyek jobb életminőséget és akár 8-10 éves túlélést biztosítanak a betegek számára, egyes esetekben a áttétes stádiumban is. A valódi áttörést az immunonkológiai kezelések megjelenése jelentette.
Az MTT és az MSD 2017-ben munkacsoportot alapított annak érdekében, hogy feltárják, miért okoz ennyi megbetegedést és halálesetet a tüdőrák Magyarországon. A HeLP3 című vizsgálatsorozatban emellett régiónként és megyénként analizálták a betegutakat, és pontos képet kaptak arról is, hol okoz ténylegesen nagy problémát a megbetegedés. A kutatók olyan újonnan diagnosztizált tüdőrákos betegek túlélési mutatóit vizsgálták egy évtizedes időszakban (2011-2021 között), akiknél a megbetegedést késői stádiumban fedezték fel, sebészeti beavatkozásban nem, csak gyógyszeres kezelésben részesültek. Három évvel a diagnózist követően tízből kevesebb mint ketten éltek ezek közül a betegek közül, ami 14,5 százalékos túlélési esélyt jelent.
Kiegészítve a hagyományos kezelést, másodvonalban 2017-ben jelentek meg az immunonkológiai terápiák. A 2017-2018-ban késői stádiumban diagnosztizált betegek már hozzáférhettek az új gyógymódokhoz, és az eredmények szerint szignifikánsan javultak a túlélési esélyeik: 22,5 százalékuk még legalább három évig élt a diagnózist követően.
Az immunonkológiai készítményekhez való azonnali hozzáférés lehetősége tovább javította a túlélési statisztikát a HeLP3 vizsgálat eredményei szerint. Az adenokarcinómás páciensek túlélési esélye 28,7 százalékra nőtt a diagnózist követő 3. évben. Azaz az elmúlt tíz évben megduplázódott azon betegek száma, akiknek jelentősen sikerült meghosszabbítani az életét a modern terápiáknak köszönhetően. A laphámsejtes tüdőkarcinómás betegek túlélési mutatóiban hasonló javulást eredményezett a modern terápiák bevezetése, nem történt viszont javulás a kissejtes tüdődaganatok esetében, mert ott a kezelésben sem volt áttörés.