A Merck és a Moderna együttműködése egyike azoknak a fejlesztéseknek, amelyek az immunválaszt felerősítő gyógyszereket kombinálja az mRNS-vakcina technológiával. Az eddig alkalmazott, immunválaszt felpörgető Keytruda mellé egy mRNS-technológián alapuló, személyre szabott rák elleni vakcina hozzáadása meghosszabbíthatja a betegek életét – ismertette az eredményeket Dr. Jeffrey Weber, a New York-i Egyetem Langone Perlmutter Rákközpont munkatársa az Amerikai Rákkutató Társaság kongresszusán. Az eseményen a vakcinát potenciális áttörésnek nevezte a rákterápiában Dr. Ryan Sullivan, a Mass General Cancer melanoma-szakértője a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.
Bevált a kombinált kezelés
A vakcinákat úgy tervezték, hogy az immunrendszer képes legyen a rákos sejtek specifikus mutációinak felismerésére és megtámadására. A vizsgálatba olyan férfiakat és nőket vontak be, akiknél magas a melanóma kiújulásának kockázata. A 107 vizsgálati alany közül, akik a kísérleti vakcinát, az mRNA-4157/V940-et és a Keytrudát is kapták, a rák 24-üknél (22,4 százalék) újult ki két éven belül, szemben azokkal, akik csak Keytrudát kaptak (40 százalék). A személyre szabott mRNS-vakcina megtervezése és legyártása átlagosan 8 hetet vett igénybe.
Bár az eredmények áttörést mutatnak, ezt követően még legalább 12-24 hónap szükséges ahhoz, hogy a módszer megjelenhessen a klinikai gyakorlatban. A kombinációs kezelés elnyerte az Egyesült Államokban az áttörést jelentő terápia, valamint az Európai Gyógyszerügynökség PRIME-rendszerének minősítését, olyan szabályozási programokat, amelyek célja az innovatív kezelések fejlesztésének felgyorsítása.