Új gyógyszer a mielodiszpláziás szindróma ellen

Egy új gyógyszer jelentősen növeli azoknak a betegeknek a túlélési arányát, akik egy olyan csontvelő betegségben szenvednek, amelyből gyakran alakul ki akut mieloid leukémia (AML).

Mostanáig nem létezett semmilyen kezelési mód a mielodiszpláziás szindrómának (MDS) nevezett betegségre a csontvelő-átültetésen kívül, amely viszont csak a betegek néhány százaléka esetében kivitelezhető.

A mielodiszpláziás szindróma olyan betegségcsoport, amelyet abnormális csontvelői sejtek termelése jellemez. Az MDS-ek közös jellemzője, hogy nem képződik megfelelő számú normális sejt. Ez vérszegénységhez, fertőzésekhez és gyakori, nagyfokú vérzésekhez vezet.

A párizsi egyetemen Pierre Fenaux vezetésével végzett klinikai kísérletekben 358 magas kockázatú MDS-ben szenvedő beteget osztottak két csoportra. Az egyik csoport azacitidin injekciókat kapott havonta hétszer, fél éven át. A többi 179 beteg véletlenszerűen valamilyen hagyományos kezelést, köztük a betegek számára legjobb úgynevezett támogató vagy más néven tüneti kezelést, illetve intenzív kemoterápiás kezelést kapott. Ezt követte egy átlagosan 21 hónapos utókezelés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összesítésben az azacitidint szedő betegek több mint kilenc hónappal tovább éltek, mint a hagyományos kezelésben részesülők.

Az új gyógyszer jótékony hatása már három hónap múlva láthatóvá vált, és a kutatók úgy becsülik, hogy kétéves kezelést követően a túlélési arány a gyógyszerrel megduplázható. A gyógyszer az akut mieloid leukémia kialakulását és hat hónappal késleltette, és a szabványos kezelésekhez képest növelte a teljes és a részleges remisszió esélyét.

A többi kezeléshez hasonlóan ez esetben is jelentkeztek mellékhatások. A súlyos vérrendellenességek gyakorisága valamivel nagyobb volt, mint a legjobb kezelésben részesülő betegek esetében, ugyanakkor alacsonyabb, mint a kemoterápián átesett páciensek esetében.

"A vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy az azacitidin jelentősen meghosszabbítja az általános túlélést. A gyógyszernek referenciakezelésként kell szolgálnia az ebben a betegségben szenvedő páciensek többségénél" - áll Fenaux közleményében.

A tanulmányt a brit orvosi folyóirat, a The Lancet Oncology közölte le.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

A délnyugati országrészben felhős marad az ég, máshol általában csökken a felhőzet, de hajnalra több helyen - főként az ország északi részén és az Alföldön - párássá válik a levegő, köd képződik. Néhol előfordulhat kisebb eső, a ködös részeken szitálás. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +4 fok között várható, de a délnyugati határvidéken ennél pár fokkal enyhébb maradhat az idő. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra