"Kőkorszakban üldögélünk" - jelentette ki Dr. Palkó András, a Szegedi Tudományegyetem Radiológiai Klinikájának igazgatója annak kapcsán, hogy még mindig csak az alapinformációkra , azaz a tumor méretének meghatározására és a kontrasztanyag-halmozás mértékére koncentrálnak a képalkotó vizsgálatokon. Pedig a rendelkezésre álló képalkotó diagnosztikai berendezések ennél már jóval több információval tudnak szolgálni a radiológusok számára.
Mit láthat a radiológus?
A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság kiadványa szerint a mai CT- és MRI -készülékekkel például a tumorokban észlelhető véráramlás (perfúzió) is elemezhető, ezt a funkciót azonban szinte soha nem használják. Pedig a tumor belső véráramlásának változásai egy-egy terápia hatására hamarabb bekövetkeznek, mint a milliméterben alig mérhető méretváltozások vagy a kontrasztanyag jelintenzitásának változása. Palkó András szerint a fejlett radiológiai módszerekkel a daganatok méretén és alakján túl a tumor szerkezetét, a benne végbemenő áramlásokat is elemezni tudják, ennek pedig szerepe lehet a tumor altípusának megállapításában, illetve a terápia hatékonyságának felmérésében.
Dr. Hideghéty Katalin sugárterapeuta, a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának docense megjegyezte: a betegellátásban dolgozó szakorvosok sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy akár a saját intézményükben működő képalkotó berendezésekkel is milyen vizsgálatokat lehet elvégezni a szokásos diagnosztikán felül.
Változást a szakember szerint az hozhatna, ha a radiológusok nemcsak végrehajthatnák a vizsgálatokat, amelyeket a klinikusok kérnek a betegeik számára, hanem önmaguk is - mint a beteg kezeléséről döntő onkoteam aktív résztvevői - javaslatot tehetnének a további vizsgálatokra. A szakmai konzultáció és a technológiai lehetőségek persze csak az egyik szeletét adják a problémának, a mindennapi realitásokat a szakember-kapacitás és a társadalombiztosítási finanszírozás szabja meg - tette hozzá a szakember.