Agydaganat elleni vakcina, illetve annak forgalmazásának híre került napvilágra. A magyar kutatók szerint viszont téves a hír: mindössze egy eljárásról van szó, amely később a gyógyulásban, és nem a megelőzésben segíthet.
Az amerikai Northwest Biotherapeutics laboratórium tegnap közölte: felhatalmazást adott arra, hogy Svájcban kereskedelmi forgalomba hozzák az agytumor elleni első vakcinát. Az USA-ban gyártott DCVax-Brain oltóanyag forgalmazását várhatóan az év utolsó harmadában kezdik meg.
Az agyrákban szenvedő betegek túlélési esélyei jelenleg rendkívül csekélyek - így szóltak a hírek tegnap, kicsit már "enyhítve" a szenzációt azzal: a Northwest Biotherapeutics tervei szerint kérvényezi majd, hogy az oltóanyagot 2009 elejétől az USA-ban és Európában is forgalmazhassa annak függvényében, hogy az amerikai klinikai kísérletek második szakasza milyen előrehaladást ér el. A magyar szakemberek viszont kimondottan károsnak nevezték az újdonság ilyen tálalását. Dr. Fedorcsák Imre, a Magyar Neuro-Onkológiai Társaság főtitkára szerint elegendő a cég honlapját megnézni, hogy kiderüljön az igazság: vagyis szó sincs megelőző oltóanyagról, ahogy az esetleges gyógyító eljárás forgalmazásáról sem, legalábbis egyelőre.
- Ez egy kísérleti stádiumban lévő eljárás, amely az immunrendszert a saját sejtjeivel stimulálja, ez az eljárás lényege. Vagyis személyre szabott terápián dolgoznak a kutatók, többféle daganat kezelésére, ami egyetlen, kapszulába vagy infúziós palackba zárt szérumot vagy készítményt biztosan nem jelent majd. A kezelések egyelőre a túlélés esélyeit növelik, a legkorszerűbb terápiákkal a korábbi hét hónap helyett akár több évet is élhetnek a betegek ezzel a betegséggel. Magyarországon egyébként 1200-1500 úgynevezett "elsődleges" agydaganatos megbetegedés fordul elő, ennek mintegy fele rosszindulatú. Külön csoport a már áttétként jelentkező agydaganat, amelyek száma viszont több ezer.