Lakk gél, tartós körömlakk, zselés körömlakk, egylépéses zselélakk. Sokféle módszer és elnevezés terjed manapság, s miután praktikusnak tűnő megoldásról van szó, sok nő próbálja ki a manikűr e tartós formáját. A zselés körömlakk előnye ugyanis, hogy sokáig megmarad és feltűnően szép színeket lehet előállítani vele.
Ugyanakkor egy új kutatás a praktikusnak tűnő eljárás hátrányaira, sőt veszélyeire figyelmeztet. A lakk gél alkalmazásához, pontosabban a szárításhoz UV-lámpákra van szükség. Az ultraviola, azaz ibolyán túli sugárzás azonban egy új tanulmány szerint növeli a bőrrák kialakulásának esélyét. A bőrsejtek 5-10 percre UV-sugárzásnak vannak kitéve egy ilyen zselés kezelés után. (Átlagosan nyolc percről van szó a The Wire című lap szerint .
A JAMA Dermatology tanulmánya szerint ezek a szárításra használt eszközök azonban karcinogén (rákkeltő) hatásúak. Ha valaki 8-14 alkalommal ilyen lakkot vitet fel a körmeire, 24-42 hónap alatt megnöveli a bőrrák előfordulásának kockázatát.
Bár korábban is készültek hasonló tanulmányok, ezek a most másképp közelített a kérdéshez. Nem az UV-lámpák becsült sugárzását vették alapul, hanem 17 ilyen készüléket a valóságban is leteszteltek tizenhat manikűrszalonban. Az UV-A sugárzást mérték, az ibolyántúli sugaraknak azt a fajtáját, amely a bőrt öregebbé teszi, ráncokat okoz és "megtöri" a bőrsejtek DNS-ét, azaz genetikai anyagát. (Ez utóbbi közvetlen kapcsolatban áll a bőrrák kialakulásával.)
Arra alapozva, hogy ismert az UV-A sugárzásnak az a mértéke, ami már DNS-károsodást okoz, a tanulmány súlyos megállapításokra jutott. Arra jöttek rá, hogy átlagosan 11 alkalom elég ahhoz, hogy a zselés körömlakk szárításakor annyi sugárzást kapjon a bőr, ami már a rák kockázatát hordozza magában.
Ugyanakkor a tanulmány vezető szerzője csak akkor mondaná egy betegének, hogy ne menjen "lakkzseléztetni" a körmeit, ha az havonta többször keresné fel a manikűröst. Dr. Lyndsay Shipp, az augustai Georgia Regents Egyetem kutatója arra is felhívta a figyelmet, hogy a zselés körömlakk előnye, hogy ritkábban kell elmenni a manikűröshöz, ezért a veszély nem olyan nagy, mint ahogy első hallásra tűnik.