Az Aberdeeni Egyetem kutatóinak figyelmét egy korábbi tanulmány keltette fel, miszerint Északkelet-Skóciában a vidéken élő rákbetegek túlélési esélyei rosszabbak, mint a városban élőké. A kutatók ennek kapcsán szerették volna kideríteni, hogy vajon a világ más részein is hasonló-e a helyzet. A válasz megtalálásához 39 múltbéli tanulmány eredményeit vetették vizsgálat alá. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a vizsgált munkák többsége, egész pontosan 30 írás is alátámasztja: a világ egyéb területein is rosszabbak a vidéken élő rákbetegek túlélési esélyei, a számítások szerint átlagosan 5 százalékkal.
Hogy miért van ez így, arra a tudósok szerint több lehetséges magyarázat is létezik. Az egyik, hogy a vidéki emberek a városban élőkhöz viszonyítva távolabb élnek a kórházaktól. Ezen felül rosszabbak a közlekedési viszonyok is. Ha például nincs autójuk, akkor csak kora reggel tudnak bejutni a városba, illetve sokat kell várniuk a buszra, vonatra hazafelé, de az is előfordul, hogy munkahelyi kötöttségek vagy családi programok miatt addig halogatják a vizsgálatokat, míg már túl késő lesz. A szakértők szerint ez csak néhány lehetséges indok, a további okok feltárására további kutatásokra lesz szükség.
Lakóhelyünk a rák kialakulását is befolyásolja
Világszerte ötből egy ember vidéken él. A tisztább vidéki levegő csökkentheti bizonyos betegségek előfordulásának valószínűségét. Brit kutatók szerint például a falvakban, községekben élők körében kevesebb a tüdőrákos megbetegedés . A jó levegő tehát növelheti a várható élettartamot, ugyanakkor van pár olyan rákbetegség, amely a tudósok számításai szerint nagyobb eséllyel alakul ki a vidéken élőknél.
Ilyen például a mellrák és a prosztatarák : előbbi 8, utóbbi 11 százalékkal ritkább a városi lakosság körében. A kisebb településen élő nőket valamivel jobban veszélyeztetheti a vastagbélrák is: a tudósok szerint 6 százalékkal gyakoribb a betegség náluk, mint a városokban élőknél.
Forrás: dailymail.co.uk