Az júniusi számában megjelent tanulmány szerint két gyógyhatású táplálék, a zöld tea kivonat és a reszveratrol, ígéretesnek tűnik különböző daganattípusok, köztük a szájüregi laphámsejtes rák (oral squamous cell carcinoma - OSCC) kezelésében. A növényi eredetű étrendi összetevők korlátozott hozzáférhetősége és a nem megfelelő beviteli technikák azonban gátolják széles körű elterjedésüket.
A zöld tea antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező polifenolokat tartalmaz, melyek rákellenes hatását már számos kutatás bizonyította. A zöld teában lévő polifenolokat, különösen az epigallokatekin-3-gallátot (EGCG), ami a tea antioxidáns polifenoltartalmának mintegy 50-80 százalékát teszi ki, alapos vizsgálatoknak vetették alá a humán rosszindulatú daganatok, köztük a laphámsejtes fej-nyaki daganatok kezelését tekintve.
A reszveratrol fitoalexin, amely több növényben, köztük a szőlőben, mogyoróban és a szederben is fellelhető. Számos betegség, például a szív-érrendszeri megbetegedések, az iszkémiás sérülések és a rák esetében is kimutatták a reszveratrol kedvező terápiás hatását. A reszveratrollal végzett legújabb in vitro és in vivo kísérletek azt bizonyították, hogy a DNS károsodás és a sejtpusztulás szelektív beindítása révén jelentős mértékben gátolja a laphámsejtes fej-nyaki daganatos sejtek növekedését és terjedését.
A mostani tanulmány szerzői azonban hangsúlyozták, hogy a reszveratrol kedvező hatásaira vonatkozó adatok ellen szól az a tény, hogy a vegyület biológiai hozzáférhetősége alacsony, alacsony a vízoldékonysága, instabil, és az állatkísérletekben alkalmazott koncentrációkat nem lehet megismételni az étrendi bevitelben. A kutatók ezért úgy vélik, hogy az EGCG-hez és a reszveratrolhoz hasonló gyógyhatású táplálékok hatékony beviteléhez nanotechnológiai fejlesztésre lesz szükség, hogy fokozni lehessen rákellenes terápiás hatásukat, és úrrá lehessünk bonyolult farmakokinetikai profiljukon.