Tanácsok hasmenés és székrekedés esetére

Másként kell kezelni a hasmenést és székrekedést súlyos betegeknél, daganatos betegségben szenvedőknél? Mire figyeljünk oda az étrend összeállításakor? Cikkünkből megtudhatja, milyen diétával mérsékelhetőek a panaszok.

Tanácsok hasmenés esetén

Hasmenéskor az a legfontosabb , hogy a szervezet folyadék- és elektrolit-egyensúlya fennmaradjon, illetve a megbetegedett nyálkahártya minél hamarabb meggyógyuljon. Súlyos betegek esetében is javarészt ugyanaz a diéta, mint amit egészséges embereknél alkalmazunk hasmenéskor.

Mikor veszélyes a hasmenés? Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket . Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni és orvoshoz fordulni? Kiderül korábbi cikkünkből.

Hasmenéskor fontos, hogy a test folyadék- és elektrolit-egyensúlya fennmaradjon
Hasmenéskor fontos, hogy a test folyadék- és elektrolit-egyensúlya fennmaradjon

A beteg étkezzen gyakrabban és keveset

Egyes esetekben nagyon jó hatással van, ha az illető kizárólag folyékony ételt kap, például 3-4 deciliter rizs- vagy zabnyáklevest, erőlevest és gyümölcsleveket. A legjobb az alma-, birsalma-, meggy- és a sárgarépalé , mert ezeknek magas a pektintartalma. A felsorolt gyümölcsöket reszelve vagy turmixolva is meg lehet enni, és adhatunk hozzájuk banánt is. Ezek a gyümölcsök, gyümölcslevek a folyadék- és káliumpótlás szempontjából is nagyon fontosak. Nátriumot az ételek, italok enyhe sózásával is pótolhatunk.

Figyelem! Hasmenés esetén kerülni kell a túl hideg és a túl forró ételeket. A tejcukor-érzékenység is okozhat hasmenést, akinek ilyen problémája van, az kerülje a tejet. Ha a beteg nem kívánja az ételt, akkor maximum egy napig koplalhat, annál tovább semmiképp!

Miket kell kerülni hasmenés esetén?

Hasmenés esetén kerülje a barna és fekete kenyeret, rozsos és magvas péksüteményeket, rostos ivóleveket, müzliket, dióféléket, pattogatott és főtt kukoricát, hüvelyeseket. Segíthet a kakaó, de ebben az esetben vízzel készítse. A savanyított tejtermékek (túró, joghurt, kefir, sajt) fogyasztása engedélyezett, sok esetben kifejezetten hasznos, mivel segít a károsodott bélflóra helyreállításában. Lehet enni rizst, burgonyát (vízben főzve vagy püréként elkészítve), másnapos kenyeret, pirítóst.

Ha a hasmenés már enyhül, akkor (továbbra is kis mennyiségben) fogyasztható főtt rizs, banán, almapüré, krumplipüré, alacsony zsírtartamú sajt, pirítós, később esetleg sovány hús, főtt zöldség. Továbbra is sok folyadékot kell fogyasztani. Zsíros, illetve zsiradékban párolt vagy zsiradékban sült dolgokat ne adjunk, a főzés és a gőzben párolás a leghelyesebb eljárás az étel elkészítésére.

Gyógyító teák is segíthetnek, ha megy a has

Jót tesz a nagyon erős fekete tea, mert lassítja a bélmozgást. Ezt úgy készítsük, hogy a tealeveleket vagy a filtert 5-6 percig főzzük. Gyógyteákat is lehet inni, ha valaki szereti. Az alábbi növényeket ajánlják hasmenés idejére: zsálya, üröm, áfonya, borsmenta, csalán, édeskömény, kamilla, tölgyfakéregtea, gyömbérgyökér, vérontó pimpófű-tea valamint lándzsás útifű leveléből készült tea. Ezekből összesen napi 3 csészénél ne igyunk többet! A szakirodalom szerint fűszerezni borsmentával és citromfűvel érdemes, mert ezek jót tesznek hasmenéskor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tanácsok székrekedés esetén

Igyon a beteg naponta három liter folyadékot. Fogyasszon több teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, barna kenyeret, rizscipót, Graham kenyeret, ételeibe is tehet zab- vagy búzakorpát. Ez idő alatt ne egyen kakaót és csokoládét, fehér kenyeret és kalácsot. Erős fűszereket csak módjával használjon, hasznos lehet viszont, ha a fehérmustár-maggal ízesíti az ételeit. Jót tesz a méz, spenót(lé), paradicsom, vöröshagyma, fokhagyma, káposzta, szilva, dinnye, barack, ribizli, eper, málna, füge.

Megindíthatja a bélmozgást esténként 1 evőkanál tamarinduszlekvár fogyasztása, vagy az, ha naponta háromszor 1 púpozott teáskanál darált lenmagot fél liter vízzel megiszik a beteg. Ha képes erre, akkor mozogjon kicsit többet akár otthon, akár az utcán.

Hasznos folyadékok székrekedés ellen

Székelési ingert válthat ki az éhgyomorra ivott hideg víz, aludttej, kefir, joghurt, író, savanyú káposzta leve . Jót tesz a narancs- és grapefruitlé, esetleg keserűvizek kortyolgatása. Ha teázik, akkor csak világosra főzött teát igyon, ha viszont szereti a kávét, akkor abból naponta 2 adaggal ihat, mert a koffein serkenti a bélmozgást .

Az alábbi gyógyteákat tartják hasznosnak székrekedés idején: csalán, ezerjófű, gyermekláncfű, szennalevél, szennamag, kutyabengekéreg, hibiszkuszvirág, csipkebogyó, málnalevél, földiszederlevél, citromfűlevél, borsmentalevél - ebből összesen maximum 1 liternyit ihat meg naponta.

További természetes módszerek székrekedésre Bár egyszerűnek tűnhet bevenni egy hashajtót, sokkal jobbat teszünk szervezetünkkel, ha székrekedés esetén természetes módszerekkel próbáljuk meg orvosolni a problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra